Cenne znaleziska z Czarnówka

Utworzono: 10-09-2015

Na terenie cmentarzyska w Czarnówku archeolodzy znowu odkryli nietypowe i wartościowe znaleziska. Podczas niedawnych badań grobu z początków III wieku n.e. znaleźli w nim szklaną rybę.
Unikatowy zabytek zachował się w idealnym stanie. Archeolodzy podejrzewają, że przedmiot pochodzi z syryjskich warsztatów lub z terenów prowincji Imperium Rzymskiego. Według archeologów takie znalezisko świadczy o wysokiej pozycji społecznej młodej dziewczyny, w której grobie złożono szklany przedmiot. To nie jedyna rzecz, którą złożono do tego grobu. Były tam także srebrna zapinka, szklane paciorki oraz pięknie zdobiony szklany puchar z namalowanymi białymi i niebieskimi łabędziami. Na razie puchar trafił do konserwatora, za jakiś czas trafi na ekspozycję.

Zaledwie miesiąc temu w Czarnkowie odkryto także fajansowego skarabeusza. Znaleziony został w grobie dziecka. Paciorek był jedną ze 140 rzeczy, jakie schowane były w skórzanym worku i złożone w grobie. Do tej pory w Polsce znaleziono tylko trzy takie skarabeusze. W grobie dziecka znaleziono też złote i srebrne bransolety, małą tarczę i grot włóczni.

Cmentarzysko w miejscowości Czarnówko zajmuje obszar 2,5 hektara. To wyjątkowo ciekawe miejsce dla archeologów, znajdują się tam grobowce zmarłych z różnych kręgów kulturowych. Najstarsze nagrobki pochodzą jeszcze z neolitu (III tysiąclecia p.n.e.), najnowsze z XII w. To oznacza, że z cmentarza korzystano przez ok. 4,5 tys. lat.

 

Cenne znaleziska z Czarnówka 13141
Cenne znaleziska z Czarnówka 13142
Cenne znaleziska z Czarnówka 13143
Cenne znaleziska z Czarnówka 13144
Cenne znaleziska z Czarnówka 13145
Cenne znaleziska z Czarnówka 13146
Cenne znaleziska z Czarnówka 13147