Zauważyłeś bezdomne lub padłe zwierzę – daj znać!

Co jakiś czas wraca temat wałęsających się zwierząt lub zwierząt martwych, padłych przy miejskich drogach np. na skutek zdarzeń komunikacyjnych. Przypominamy Mieszkańcom Lęborka, kogo należy poinformować, gdy mamy do czynienia z taką sytuacją.

Jeśli na terenie Lęborka ktoś zauważy bezdomne zwierzę (psa, kota, lisa, łabędzia, bociana itp.), które jest chore, uległo nieszczęśliwemu wypadkowi lub po prostu wałęsa się bez właściciela, i które może stwarzać zagrożenie dla mieszkańców, proszony jest o zgłoszenie tego faktu funkcjonariuszom Straży Miejskiej lub Komendy Powiatowej Policji w Lęborku bądź też pracownikom Działu Utrzymania Terenów Komunalnych w Lęborku.

W/w służby powiadamiają z kolei p. Sławomira Twardziaka, prowadzącego schronisko dla bezdomnych zwierząt w Małoszycach i takie zwierzę trafia do jego schroniska. Umożliwia to umowa zawarta w imieniu Gminy Miasto Lębork przez Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Lęborku z p. Sławomirem Twardziakiem.

Odpowiedzialnym za usunięcie zwłok padłych zwierząt z terenu nieruchomości jest właściciel tejże nieruchomości.

W przypadku zwierząt martwych na terenach gminnych, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gmina zapewnia zbieranie, transport i unieszkodliwianie zwłok bezdomnych zwierząt. Czyni to poprzez firmy oczyszczające miasto, z którymi Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Lęborku ma zawarte umowy. W przypadku zauważenia martwego zwierzęcia, prosimy o poinformowanie o tym jednostki wskazane powyżej, tj. Straż Miejską, Komendę Powiatową Policji lub Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Lęborku – Dział Utrzymania Terenów Komunalnych.

Numery telefonów do tych jednostek:

- Straż Miejska w Lęborku – tel. 59-8622911, 59-8637775 lub alarmowy 986 z telefonów

stacjonarnych i wszystkich sieci komórkowych oprócz Orange (pon., czw. w godzinach 8.00-16.00, wt., śr., pt. w godzinach 7.30-15.30)

- Komenda Powiatowa Policji w Lęborku – tel. alarmowe 112, 997 (całodobowo)

- Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Lęborku – Dział Utrzymania Terenów

Komunalnych – tel. 59-8624288 lub 59-8622670 (pon. - pt. w godzinach 7.30-15.30).

W przypadku zwierząt martwych na drogach publicznych obowiązki ich uprzątnięcia należą do zarządcy drogi i tak:

a) drogi krajowe - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, Oddział w Gdańsku, ul. Sulisława 5 tel. 58- 5112400;

b) drogi wojewódzkie - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, Rejon Lębork ul. Słupska 18, tel. 59- 8631888;

c) drogi powiatowe - Zarząd Dróg Powiatowych 84-300 Lębork, ul. Pionierów 10, tel. 59- 8623987;