Konferencja o wpływie doświadczeń z dzieciństwa na zdrowie psychiczne
Polskie Towarzystwo Psychotraumatologii było organizatorem dwudniowej konferencji szkoleniowej pt. „Czy trudy dzieciństwa wpływają na zdrowie psychiczne?” (20-21.11.2024 r.). Spotkanie objęli patronatem honorowym Burmistrz Miasta Lęborka Jarosław Litwin i Starosta Lęborski Tomasz Litwin. Urząd Miejski reprezentowali na inauguracji sekretarz miasta Marian Kurzydło i kierownik Referatu Spraw Społecznych Sławomir Tutakowski. W otwarciu uczestniczył starosta lęborski Tomasz Litwin.
Do prowadzenia wykładów i warsztatów w siedzibie Policealnego Studium Pracowników Medycznych i Społecznych im. Krzysztofa Panufnika organizatorzy zaprosili specjalistów z różnych dziedzin psychologii i pedagogiki. Daniel Mihuniewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii, wygłosił wykład zatytułowany „Rodzic XXI wieku jako wyzwanie”. O standardach ochrony małoletnich w praktyce mówił Sylwester Lewandowski. Na pytanie, czy poruszanie się dzieci w internecie to korzystny rozwój czy niebezpieczeństwo szukała odpowiedzi Katarzyna Łukowska. Wykład o traumie wczesnodziecięcej a używaniu substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież zaprezentowała Jolanta Łazuga – Koczurowska. O konsekwencjach doświadczenia parentyfikacji, czyli zjawisku, w którym to dziecko wchodzi w rolę opiekuna w rodzinie i to ono musi troszczyć się o innych, uczestnicy konferencji usłyszeli od dr Judyty Borchet. O skutecznych i nieskutecznych programach profilaktycznych, które trafiają do szkól i samorządów mówiła Małgorzata Pobłocka. Wykład pt. „Jak mądrze wspierać młodzież, czyli czego wystrzegać się w wychowaniu i edukacji” wygłosił dr Marcin Szulc.
W ramach konferencji przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe, wśród których znalazł się zakres oswajania stresu i skutecznego przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu (prowadząca Małgorzata Sobierajska), osobisty dobrostan (Joanna Mielewczyk) i zagadnienia dotyczące dietetyki, akceptacji siebie i umiejętnego modyfikowania nawyków (Katarzyna Wielińska), wsparcie w codziennej pracy (Daniel Mihuniewicz, Małgorzata Pobłocka).
Udział pracowników socjalnych i asystentów rodziny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, psychologów, pedagogów, dyrektorów szkół i przedszkoli, łącznie 48 osób, został sfinansowany z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lęborka na lata 2024-2025.
To była czwarta z cyklu konferencji szkoleniowych, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Psychotraumatologii przy współpracy z Polską Radą Psychoterapii i lęborskim szpitalem.