Urząd Miejski w Lęborku

Regionalny Zespół Lewino

Regionalny Zespół „Lewino" powstał w 1986 r. przy oddziale Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Lęborku. Nazwa „Lewino" nawiązuje do historycznej nazwy Lęborka. Od 1996 r. działa przy Franciszkańskim Duszpasterstwie Kaszubów, a od 2003 r. przy Lęborskim Stowarzyszeniu św. Jakuba Apostoła.

 
Założeniem zespołu jest godne reprezentowanie naszego Miasta, Małej i Dużej Ojczyzny. Śpiewem i muzyką staramy się ocalić od zapomnienia stare pieśni i piosenki kaszubskie. W zależności od okoliczności - wykonujemy pieśni kościelne, patriotyczne, biesiadne, a przede wszystkim tradycyjny repertuar kaszubski. Przy okazji ważniejszych występów i wyjazdów zagranicznych nasi profesjonalni muzycy grają na akordeonach standardy europejskie. Jak na Kaszubów przystało - wierni jesteśmy zawołaniu „Kaszëbi trzimają z Bògã" i tak trzymać pragniemy. W ciągu 19 - stu lat działalności przez zespół „przewinęło" się kilkadziesiąt osób.
 
Główne osiągnięcia:
- wyróżnienie na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych - Wierzchucino 2000 
- Grand Prix na Festiwalu Pieśni i Piosenki Sakralnej - Dziemiany 2001 
- wyróżnienie na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych - Wierzchucino 2002 
- dyplom i list gratulacyjny od posła na Sejm RP: „W uznaniu za całokształt działalności z okazji VI Przeglądu Zespołów Regionalnych - Wierzchucino 2004 oraz - puchar Związku Miast i Gmin Morskich - za propagowanie kaszubskiej pieśni religijnej, patriotycznej i ludowej"
 
W dorobku „Lewina jest wydana w 1997 r. kaseta i płyta CD - „Na Kaszëbach". Zespół wielokrotnie występował na dożynkach, festynach, familiadach, wieczorach chóralnych, koncertach kolęd, spotkaniach opłatkowych, odpustach oraz uczestniczył w mszach z kaszubską liturgią słowa - grając i śpiewając. Od samego początku zapewnia oprawę śpiewno- muzyczną kaszubskich mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła w Lęborku.
„ Lewino"bierze udział w różnych uroczystościach w Lęborku, związanych z kulturą regionalną: spotkania autorskie, promocje książek, wernisaże, eliminacje szkolnych konkursów recytatorskich „Rodna mowa".
Największym zaszczytem dla zespołu „Lewino" było trzykrotne spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II podczas Jego pielgrzymek do ojczyzny w latach: 1987 w Gdyni, 1999 w Sopocie, gdzie śpiewał w tysięcznym chórze kaszubskim i grał z 500 - osobową kapelą kaszubską oraz w 2002 r. na Błoniach Krakowskich.
Zespół gościł również w Telewizji Gdańsk w programie „Rodnô Zemia". Występował również podczas Finału Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. M. Stryjewskiego w Lęborku, a także na otwarciu Międzynarodowej Enklawy Malarzy w Łebie i w Warszawie w 2000 roku.
W lipcu 2003 r. Zespół występował w Stein i na Festiwalu Zespołów Folkowych w Bawarskiej Rozgłośni Radia i Telewizji w Norymberdze.
W sierpniu 2003 r. gościliśmy w partnerskim dla Lęborka w niemieckim Lauenburgu nad Elbą, promując śpiewem i muzyką kulturę polską, kaszubską, a nade wszystko nasze miasto Lębork.
W lipcu 2003 r. zespół wystąpił w Słupsku na V Zjeździe Kaszubów oraz 10 lipca 2004 r. na VI Zjeździe Kaszubów w Kościerzynie. 9 lipca 2005 r. podczas VII Zjazdu Kaszubów w Łebie - „Lewino" wystąpiło w gronie 10 zespołów kaszubskich, zakwalifikowanych przez TVP do godzinnego programu transmitowanego na żywo przez II program TVP.
W lutym 2005 r. wystąpiliśmy w Comines z okazji Dni Kultury Polskiej w Belgii. 
W dniach 1 i 2 lipca 2005 r. Regionalny Zespół „Lewino" wraz z zespołem „LUZ" z MDK, Bractwem Rycerskim, Radnymi Rady Miejskiej w Lęborku uczestniczył w 25 Międzynarodowych Dniach Hanzeatyckich w 130 - tysięcznym Tartu w Estonii. Dla zespołu to zaszczyt i honor móc promować nasze miasto Lębork, 
Region Kaszuby i Polskę w tak znaczącym spotkaniu wielu kultur i narodów.
Obecnie zespół liczy 14 osób. Założycielem, aranżerem i kierownikiem zespołu jest Jan Formela. Tel. kontaktowy: (0-59) 8627-710

 

Regionalny Zespół Lewino
Ważne
Lęborskie Dni Jakubowe 2018
04-07-2018

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF