“Odnowiony Lębork – rewitalizacja obszaru Nowy Świat”

“Odnowiony Lębork – rewitalizacja obszaru Nowy 37550

Projekt infrastrukturalny „Odnowiony Lębork – rewitalizacja obszaru Nowy Świat” Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Oś priorytetowa - 08. Konwersja Działanie - 08.01. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne - wsparcie dotacyjne Poddziałanie - 08.01.02. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne w miastach poza Obszarem Metropolitalnym Trójmiasta.

Całkowity koszt realizacji Projektu – 17 868 535,53 PLN (aktualnie 20 199 887,70 zł)

Całkowite wydatki kwalifikowalne – 16 8991 091,19 PLN (aktualnie 19 749 620,89 zł)

Dofinansowanie z budżetu środków europejskich – 9 290 100,21 PLN (aktualnie 9 734 319,71 zł)

Współfinansowanie ze środków budżetu państwa – 1 689 109,06 PLN (bez zmian)

Program rewitalizacji obejmuj obszar, którego granice wyznaczają: od zachodu i północnego zachodu- linia kolejowa do Łeby, ogródki działkowe przy ul. Nadmorskiej, osiedle przy ul. Poznańskiej i Z. Witkowskiej, od wschodu - ulica Kossaka, zaś od południa granicę stanowią rzeka Łeba, al. Wolności i ul. Gdańska. W jego skład wchodzą m.in. ulice Stryjewskiego, Malczewskiego, Mostnika, Plac Kopernika.

Jest to obszar silnie zdegradowany, zarówno pod względem infrastrukturalnym, materialnym, jak i społecznym– występuje tu wiele negatywnych zjawisk, jak bezrobocie, ubóstwo, słabe wykształcenie, zjawiska patologii społecznej (alkoholizm, przemoc i in.). Wnikliwie przeprowadzone diagnozy społeczne, gospodarcze i przestrzenne dla tego obszaru, a także konsultacje i debaty z mieszkańcami, właścicielami i zarządcami nieruchomości, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami działającymi na obszarze objętym rewitalizacją gwarantuje to, że w przyjętych do realizacji zadaniach uwzględnione będą potrzeby i oczekiwania mieszkańców.

Podejmowane w ramach rewitalizacji działania mają charakter wielokierunkowej pomocy mieszkańcom objętego programem obszaru. Mają pomóc w zmianie postaw, przezwyciężeniu istniejących problemów i zagrożeń społecznych. Temu celowi służyć mają także zaplanowane i skonsultowane wcześniej z mieszkańcami działania, a także przedsięwzięcia inwestycyjne – doprowadzenie do zmiany wyglądu, poprawa estetyki tych terenów, podniesienie komfortu życia, stworzenie warunków wypoczynku i rekreacji oraz podniesienie bezpieczeństwa, zmniejszenie ubóstwa i wykluczenia społecznego. Ważnym elementem działań jest zaangażowanie lokalnej społeczności w proces rewitalizacji, doprowadzenie do identyfikacji z zamieszkiwaną dzielnicą – tak, aby mieszkańcy poczuli się gospodarzami swoich dzielnic, ulic i podwórek.

Najważniejsze przedsięwzięcia rewitalizacyjne:

Adaptacja bazy Zakładu Komunikacji Miejskiej przy ul. Łokietka na Klub Osiedlowy „Baza”. Działać tu będą Punkt Wsparcia Rodzin, Punkty Wsparcia Seniorów oraz Ośrodek Pracy z Młodymi „Nasze Miejsce”. Przed budynkiem pojawi się zieleń, a przez podwórko przebiegać będzie ścieżka pieszo-rowerowa łącząca ul. Łokietka z ul. Kellera. Przyjazna mała architektura, taras na dachu, duże okna i przeszklenia zachęcały będą do spędzania w tym miejscu czasu przez mieszkańców.

Placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży to z kolei pomysł na zagospodarowanie dawnej kotłowni na zapleczu internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Świetlica z aneksem socjalnym będzie czynna w dni robocze w godzinach popołudniowych zapewniając opiekę i pomoc w nauce oraz organizację czasu wolnego dzieciom i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Swoją siedzibę znajdą tu streetworkerzy czyli tzw. „pedagodzy ulicy”.

W planie jest wybudowanie wielu terenów rekreacyjnych:

  • w rejonie ul. Kazimierza Wielkiego,
  • na Placu Kopernika,
  • na zapleczu remizy straży pożarnej, gdzie powstanie infrastruktura do zajęć sportowo-sprawnościowych i edukacyjnych, m.in. boisko wielofunkcyjne, ścianka wspinaczkowa, bieżnia, stanowiska do ćwiczeń fizycznych. Z obiektu korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy.
  • zagospodarowany zostanie także skwer przy „Orliku” na Pl. Piastowskim. Pojawią się tam m.in. place zabaw, rolkowiska, nowe chodniki i ścieżki, ławki oraz zieleń.
  • „Zakątek kultury” - to pomysł na zagospodarowanie terenu przyległego do kina „Fregata”. Pozwoli to rozszerzyć działalność Lęborskiego Centrum Kultury o nowe funkcje, m.in. zajęcia warsztatowe, np. ze streetartu czy zajęć tanecznych.

W konkursie architektonicznym wyłoniony zostanie projekt zagospodarowania podwórka przy budynku Stryjewskiego 52, w którym mieszkał Mieczysław Stryjewski - poeta, patron ogólnopolskiego konkursu literackiego organizowanego od ponad 30 lat w Lęborku. To miejsce może stać się wizytówką „Nowego Świata”, nawiązującą do historii, stanowiącą element tożsamości tego obszaru.

Podwórka integracyjne - wszystko w rękach mieszkańców. To mieszkańcy i ich zaangażowanie będą mieć duży wpływ na koncepcje zagospodarowania i funkcję podwórek oraz ich realizację.

Remonty ulic i chodników. Na komfort życia i estetykę domów obszaru „Nowy Świat” wpłynie oprócz remontu części wspólnych 28 budynków komunalnych oraz 8 Wspólnot Mieszkaniowych także szereg inwestycji drogowych. Zadecydowana poprawę skomunikowania obszaru z resztą miasta oraz swobodę przemieszczania się wewnątrz „Nowego Światu” ma zapewnić budowa ścieżki rowerowej wraz z przebudową jezdni od ulicy Nadmorskiej, przez Stryjewskiego, Kellera i teren Klubu Osiedlowego „BAZA”, Łokietka do Al. Wolności.  Remonty przejdą ulice i chodniki m.in. Kazimierza Wielkiego czy Malczewskiego. Wzrost bezpieczeństwa ma zapewnić rozbudowa miejskiego monitoringu o kolejnych 6 kamer w tej części miasta.

Aktualności i postęp w realizacji działań objętych Projektem „Odnowiony Lębork – rewitalizacja obszaru Nowy Świat”

Zadanie 1 – Adaptacja obecnej bazy Zakładu Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. przy ul. Łokietka 5 na Klub Osiedlowy BAZA wraz z zagospodarowaniem otoczenia

Zajęcia w budynku Klubu Osiedlowego BAZA:

Zadanie 2 – Kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej:

2.1) Wykonanie podwórka integracyjno-kulturalnego "Zakątek Kultury" wraz z modernizacją dojazdu i zagospodarowaniem otoczenia

2.2) Stworzenie terenu rekreacyjnego na Placu Kopernika

2.3) Stworzenie terenu rekreacyjnego przy ul. Malczewskiego

2.4) Stworzenie terenu rekreacyjnego na Placu Piastowskim

https://www.lebork.pl/aktualnosci/na-placu-piastowskim-powstanie-rolkowisko-i-teren-rekreacyjny/

2.7) Stworzenie terenu rekreacyjnego przy ul. Kazimierza Wielkiego

2.8) Zagospodarowanie terenu na cele zajęć sprawnościowo - edukacyjnych przy stacji PKP Nowy Świat wraz z zagospodarowaniem otoczenia

Zadanie 3 – Adaptacja byłej kotłowni przy ul. Łokietka o pow. użytkowej ok. 100 m2 w całości na pomieszczenia Placówki Wsparcia Dziennego

Zajęcia w Placówce Wsparcia Dziennego:

Zadanie 4 – Budowa na obszarze zdegradowanym monitoringu

Zadanie 5 – Remont elementów wspólnych w budynkach mieszkalnych, zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia

5.1. Remont części wspólnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych

5.1.a) Remont 28 budynków komunalnych i socjalnych

5.2. Remont dróg dojazdowych i ciągów pieszych przy odnawianych budynkach, podwórkach integracyjnych i terenach rekreacyjnych

5.2.a) ul. Malczewskiego i Krótka z łącznikiem do Stryjewskiego oraz 5.2.b) połączenie ul. Kellera z ul. Łokietka obok noclegowni MOPS