Projekt pn. „Poprawa działania systemów odprowadzania oraz oczyszczania wód opadowych i roztopowych z części zurbanizowanych w Lęborku”

Projekt pn. „Poprawa działania systemów odprowadzania oraz oczyszczania wód opadowych i roztopowych z części zurbanizowanych w Lęborku”

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

  • Całkowity koszt realizacji Projektu – 4 883 663,09 zł
  • Całkowite koszty kwalifikowalne – 4 750 577,09 zł
  • Dofinansowanie z budżetu środków europejskich – 3 325 403,96 zł

Inwestycja została zaplanowana na ponad dwa lata, rozpoczęła się w czerwcu 2016 r., a zakończenie prac przewidywane jest na koniec września 2018 r. Przedsięwzięcia wchodzące w skald realizacji projektu polegać będą na budowie systemu odprowadzenia wód opadowych i roztopowych wraz z systemem podczyszczającym, systemem rozsączającym oraz przebudową nawierzchni.

W ramach projektu  zaplanowano realizację 4zadań, na które składa się:

- budowa kanalizacji deszczowej wraz z systemem podczyszczania z ulicy Pionierów, budową wylotu

do rzeki Łeby w Lęborku oraz odtworzeniem nawierzchni;

- budowa systemu odprowadzenia wód opadowych z ul. Sportowej w Lęborku wraz z budową urządzeń podczyszczających, systemem rozsączającym oraz przebudową nawierzchni;

- budowa sieci kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Targowej i Alei Niepodległości wraz z budową urządzeń podczyszczających, wylotem oraz odtworzeniem nawierzchni;

- budowa urządzeń podczyszczających wody deszczowe na kolektorach sieci kanalizacji deszczowej (6 kompletów) wraz z budową 4 wylotów przy ul. Zwarowskiej, Spółdzielczej, Harcerzy, E. Plater, Staszica.

Realizacja przedmiotowego projektu umożliwi osiągnięcie celów związanych z ochroną środowiska w tym poprawę jakości wód powierzchniowych, poprawę stanu środowiska przyrodniczego, zapewnienie warunków technicznych pozwalających na wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu, głównie powodzi i suszy, poprawę atrakcyjności przestrzeni publicznej, poprawę bezpieczeństwa na terenie miasta – zabezpieczenie terenów zurbanizowanych przed skutkami podtopień i powodzi, poprawę jakości życia społeczności lokalnej oraz stworzenie korzystniejszych niż obecnie warunków do inwestowania w pobliskim otoczeniu projektu, niwelując bariery rozwoju gospodarczego miasta.

Realizacja inwestycji niesie ze sobą szereg korzyści, do których można zaliczyć: minimalizację ładunków zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska wraz z wodami opadowymi i roztopowymi podczyszczanymi w urządzeniach do tego celu przeznaczonych, co minimalizuje ładunki zanieczyszczeń wprowadzane do środowiska, poprawę jakości wód powierzchniowych i wody pitnej, zabezpieczenie zasobów i walorów przyrodniczych i krajobrazowych, wzrost walorów estetycznych gminy, pośrednio wpływających na zwiększenie atrakcyjności pod względem inwestycyjnym, turystyki i mieszkalnictwa, co z kolei wpływa na rozwój społeczno-gospodarczy obszaru oraz większą płynność ruchu pojazdów po nowej nawierzchni asfaltowej, skutkującą mniejszą emisją hałasu i drgań.

W wyniku realizacji projektu korzyści ze środków ochrony przeciwpożarowej odniesie ponad 5,7 tys.

osób. Łączna długość powstałej kanalizacji deszczowej wynosić będzie ok. 1,8 km.

Projekt pn. „Poprawa działania systemów 28891
Projekt pn. „Poprawa działania systemów 28892
Projekt pn. „Poprawa działania systemów 28893
Projekt pn. „Poprawa działania systemów 28894
Projekt pn. „Poprawa działania systemów 28895