ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ LĘBORKA – PRZECIWDZIAŁANIE SKUTKOM ZMIAN KLIMATYCZNYCH I ZWIĘKSZENIE ATRAKCYJNOŚCI OSIEDLEŃCZEJ I TURYSTYCZNEJ MIASTA PRZEZ BUDOWĘ KLUCZOWEGO ELEMENTU SYSTEMU ODPROWADZANIA WÓD OPADOWYCH Z REJONU UL. PUŁASKIEGO

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ LĘBORKA – PRZECIWDZIAŁANIE SKUTKOM ZMIAN KLIMATYCZNYCH I ZWIĘKSZENIE ATRAKCYJNOŚCI OSIEDLEŃCZEJ I TURYSTYCZNEJ MIASTA PRZEZ BUDOWĘ KLUCZOWEGO ELEMENTU SYSTEMU ODPROWADZANIA WÓD OPADOWYCH Z REJONU UL. PUŁASKIEGO I UTWORZENIE MIEJSCA REKREACJI NAD STAWEM „MORSKIE OKO”

Projekt finansowany w ramach: Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 Działanie „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej.

Wartość operacji (koszty kwalifikowalne):
480 759,51 zł

Wartość dofinansowania:
240 379,75 zł


Opis i cele operacji:

Na operację pn. Zrównoważony rozwój Lęborka – przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych i zwiększenie atrakcyjności osiedleńczej i turystycznej miasta przez budowę kluczowego elementu systemu odprowadzania wód opadowych z rejonu ul. Pułaskiego i utworzenie miejsca rekreacji nad stawem „Morskie Oko” składają się następujące części:

  • budowa odcinka systemu odbioru, oczyszczania i odprowadzania wód opadowych i roztopowych, tj. fragmentu kanalizacji deszczowej z systemem usuwania substancji szkodliwych dla środowiska: osadnikami i separatorami substancji ropopochodnych, z włączeniem awaryjnego kanału przelewowego ze stawu „Morskie Oko” oraz budową wylotu do rowu melioracyjnego (nowy wylot zastąpi istniejący, który jest w złym stanie technicznym i nie spełnia wymagań dla obecnego i przyszłego sprawnego odprowadzania wód deszczowych);
  • utworzenie nowego elementu zagospodarowania brzegu stawu „Morskie Oko” –częściowe (na odcinku ok. 30 m) umocnienie brzegu modrzewiowymi palami, niwelacja terenu oraz wypełnienie kruszywem łamanym i podsypką żwirowo-piaskową.

Cel operacji został zdefiniowany jako „Utworzenie miejsca rekreacji nad stawem »Morskie Oko« oraz kluczowego fragmentu systemu odprowadzania i oczyszczania wód opadowych, w tym awaryjnego kanału przelewowego ze stawu »Morskie Oko«, dla lepszego i bezpieczniejszego wykorzystania obszaru cennego przyrodniczo”.

Realizacja inwestycji pomoże zagospodarować wody opadowe na terenie charakteryzującym się dużymi spadkami, a co za tym idzie – gwałtownym spływem wód deszczowych, szczególnie w czasie nawalnych opadów. Urządzenia objęte projektem stanowią kluczowy element planowanego systemu kanalizacji deszczowej, który pozwoli na bezpieczne zarządzanie wodami opadowymi w tym rejonie i przyczyni się do zmniejszenia zagrożeń związanych z gwałtownym spływem wód.  Nowy element umocnienia brzegu stawu poszerzy ofertę rekreacji i bezpiecznego wypoczynku w otoczeniu przyrody, w bezpośredniej bliskości lustra wody, bez ryzyka naruszania istniejącej zieleni czy niszczenia brzegu zbiornika.

Park wokół stawu stanowi wyspę zieleni na terenie rozwijającej się  dzielnicy o charakterze mieszkalno-usługowym – miejsce spacerów, wypoczynku, aktywności fizycznej i wydarzeń o charakterze wędkarskim. Realizacja operacji pomoże uchronić ten obszar zarówno przed negatywnymi skutkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych, jak i przed skutkami niewłaściwego korzystania przez osoby odwiedzające park.

Realizacja operacji dofinansowanej z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność”, objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, zawartym w Programie, w tym związane z realizacją operacji własnych LGD, przyczyni się do osiągnięcia celu: wspieranie i wykorzystywanie atutów środowiska na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym operacje na rzecz łagodzenia zmiany klimatu, obejmującego ochronę obszarów będących formami ochrony przyrody przez regulowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo.

Operacja będzie realizowana ze środków pozyskanych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju 2014-2020 za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Dorzecze Łeby. Przedsięwzięcie przyczyni się do osiągnięcia celu ogólnego LSR: „Wzmocnienie atrakcyjnej osiedleńczo i turystycznie marki obszaru dla stworzenia konkurencyjnej gospodarki tworzącej miejsca pracy”, celu szczegółowego: „Poprawa warunków życia mieszkańców”.

Projekt uzyskał z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014‑2020 dofinansowanie w kwocie 240 379,75 zł.