"Co to jest azbest i jak należy z nim postępować"

 

Azbest to nazwa handlowa grupy minerałów włóknistych, które ze względu na swoje właściwości, takie jak odporność na wysokie temperatury, działanie mrozu, kwasów, substancji żrących oraz elastyczność chętnie wykorzystywane były do produkcji wyrobów budowlanych, głównie płyt do pokryć dachowych i elewacyjnych oraz różnego rodzaju rur. Płyty cementowo-azbestowe zwane eternitem, zawierają od 10% do 13% azbestu.

Ze względu na udowodnione działanie rakotwórcze pylącego azbestu dla człowieka, od roku 1997 obowiązuje w Polsce całkowity zakaz produkcji wyrobów zawierających azbest (ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r. Nr 3, poz. 20 z późn. zm.).
Pomimo zakazu produkcji i stosowania wyrobów azbestowych, istnieje potrzeba ciągłego podejmowania działań w celu minimalizowania ryzyka zdrowotnego dla ludności. Zwiększające się ryzyko występowania chorób azbestozależnych w ciągu najbliższych dziesięcioleci związane jest z nagromadzeniem przez lata ogromnych ilości materiałów azbestowych i zawierających azbest, w szczególności wyrobów budowlanych, znajdujących się w dalszym ciągu w środowisku komunalnym. Emisja włókien azbestu, będących czynnikiem szkodliwym dla organizmu ludzkiego jest wywołana przez mechaniczne uszkodzenia materiałów zawierających azbest, np. piłowaniem, szlifowaniem narzędziami szybkoobrotowymi oraz podczas naturalnego procesu destrukcji, np. płyt pokryć dachowych azbestowo-cementowych o naruszonej przez czynniki atmosferyczne lub chemiczne powierzchni zewnętrznej.
 
Wyroby zawierające azbest można wykorzystywać w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi do 31 grudnia 2032 roku. Jednocześnie wprowadzony został obowiązek kontrolowania stanu instalacji i izolacji zawierających azbest poprzez ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest.
 
 
 Rada Miejska w Lęborku Uchwałą Nr XIV-157/2011 z dnia 27.12.2011 r. przyjęła „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miasto Lębork - aktualizacja". Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia. Dokument zawiera pełną inwentaryzację wyrobów zawierających azbest na terenie naszego miasta.
 
Wszelkich dodatkowych informacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Lęborku (pok. C 201 - II piętro nowego łącznika, tel. 059-8637755)