Rusza program „Decydujesz, pomagamy”

Utworzono: 08-03-2016

Tesco Polska przy wsparciu Fundacji Tesco Dzieciom oraz Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” ogłasza nabór do pierwszej edycji Programu „Decydujesz, pomagamy”. Wśród 160 obszarów na terenie Polski znalazł się także Lębork. Program w naszym mieście prowadzony jest pod Patronatem Burmistrza Lęborka.

W ramach Programu „Decydujesz, pomagamy” teren Polski podzielony został na 160 obszarów. W każdym obszarze przekazany zostanie jeden grant organizacji pozarządowej lub grupie nieformalnej (aplikującej z organizacją pozarządową lub instytucją publiczną), działającej na rzecz lokalnej społeczności.  Aplikować można wypełniając formularz, znajdujący się na stronie internetowej www.tesco.pl/pomagamy

W pierwszym etapie wszystkie wnioski poddane będą ocenie formalnej. Jeśli przejdą ją pozytywnie, zostaną rozpatrzone przez specjalną Komisję Grantową, która wyłoni 3 najlepsze projekty w każdym ze 160 obszarów w oparciu o przedstawione niżej kryteria.

O tym, który projekt ostatecznie otrzyma dofinansowanie, zdecydują klienci Tesco głosując na jedną z 3 najlepszych inicjatyw w każdym obszarze. Głosowanie potrwa niemal miesiąc (11.05-07.06.2016 r.), klienci będą mogli oddawać głosy w swoim sklepie Tesco wrzucając żetony do specjalnych urn.

Projekt, który otrzyma najwięcej głosów od klientów w danym obszarze, otrzyma grant w wysokości 5000 złotych.

NA CO MOŻNA UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE?
W Programie można składać wnioski na projekty dotyczące następujących zagadnień:

1. Wsparcie lokalnej aktywności na rzecz otoczenia – środowiska przyrodniczego, przestrzeni publicznej oraz jakości życia mieszkańców poprzez zaangażowanie i oddolne działania lokalnych społeczności, na przykład:
- ożywianie przestrzeni publicznej np. poprzez tworzenie miejsc spotkań, placów zabaw
- miejskie ogrodnictwo, rewitalizacja terenów zielonych
- tworzenie tras turystycznych
- dostosowywanie przestrzeni do potrzeb mieszkańców (np. rodziców z dziećmi, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami)
- tworzenie nowych możliwości spędzania wolnego czasu dla lokalnej społeczności

2. Edukacja dzieci i młodzieży, kształtowanie umiejętności miękkich wśród młodzieży i studentów, na przykład:
- organizacja obozów dla dzieci, dziennych form spędzania czasu
- organizacja zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży
- organizacja kursów i warsztatów poświęconych kompetencjom społecznych (np. umiejętnościom przywódczym, negocjacjom, komunikacyjnym)
- edukacja zakresie zdrowej żywności i niemarnowania jedzenia

3. Ochrona i promocja zdrowia oraz aktywnego stylu życia – projekty skierowane na budowanie zdrowych nawyków dzieci, młodzieży i dorosłych, na przykład:
- organizacja wydarzeń, kursów kulinarnych promujących zdrowe odżywianie
- szkolenia, warsztaty, seminaria z zakresu zdrowia, zdrowego stylu życia
- tworzenie nowych możliwości spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży (np. zajęcia sportowe, kluby młodzieżowe)
- przeciwdziałanie marnowaniu żywości

DO KOGO POWINNY BYĆ SKIEROWANE PROJEKTY?
Projekty powinny być skierowane do członków lokalnej społeczności. Mogą dotyczyć wszystkich mieszkańców lub wybranych grup – np. dzieci, młodzieży, seniorów, rodzin z małymi dziećmi. Ważne jest, by były możliwie otwarte na społeczność, a nie adresowane do wąskiego grona np. uczniów konkretnej klasy, członków jednego klubu itp.
Ważne jest także, aby wnioskodawcy angażowali swoje bezpośrednie otoczenie w działania, dlatego zależy nam na tym, by w realizację projektów włączeni zostali:
- Mieszkańcy okolicy - np. pracujący jako wolontariusze przy działaniach projektowych, konsultujący pomysły organizacji
- Przedstawiciele lokalnych instytucji – np. poprzez wolontariat pracowniczy, sponsoring, użyczanie przestrzeni do prowadzenia działań
- Pracownicy lokalnych sklepów Tesco – np. jako wolontariusze (oczywiście, jeśli jest taka możliwość)

O granty mogą ubiegać się:
1. Organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 pkt. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
2. Grupy nieformalne działające lokalnie – np. koła gospodyń wiejskich, grupy sąsiedzkie, rady sołeckie i inne. W przypadku grup nieformalnych konieczne jest uzyskanie „parasola” organizacji pozarządowej lub instytucji publicznej, udzielającej grupie rekomendacji oraz użyczającej osobowości prawnej (szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie Programu).

Akceptowane będą również projekty składane przez partnerstwa, w których jedną ze stron jest organizacja pozarządowa drugą natomiast – instytucja publiczna (np. biblioteka, dom kultury, ośrodek pomocy społecznej). W takiej sytuacji wniosek składa organizacja pozarządowa. Parafie, podobnie jak partie polityczne i fundacje przez nie utworzone, związki zawodowe czy organizacje pracodawców nie mogą ubiegać się o grant w ramach Programu.

Rusza program „Decydujesz, pomagamy” 14065