Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta

Utworzono: 23-03-2015

23 marca 2015 odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona Alfredowi Lubockiemu (1914-1993) – urodzonemu w Lęborku cenionemu artyście ludowemu, rzeźbiarzowi, malarzowi, działaczowi kaszubskiemu, uczestnikowi kampanii wrześniowej,  więźniowi obozu Stuthoff. Lubocki przez wiele lat mieszkał w budynku przy ul. Zwycięstwa 5, w lęborskim Muzeum wystawiana jest kolekcja rzeźb i obrazów Alfreda Lubockiego.

Na uroczystość przybyła rodzina Alfreda Lubockiego w tym syn Andrzej Lubocki z żoną Małgorzatą. Obecny był także senator RP Kazimierz Kleina, Burmistrz Lęborka Witold Namyślak, Wiceburmistrz Alicja Zajączkowska, radni miejscy z Przewodniczącym Maciejem Szrederem, radni powiatowi, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Ryszard Wenta, o. Janusz Jędryszek i o. Anzelm Grabowski, którzy poświęcili tablicę oraz Diecezjalny Duszpasterz Leśników i Myśliwych Jerzy Bąk oraz reprezentanci instytucji kultury, lokalni artyści i mieszkańcy.

Oprawę artystyczną w formie happeningu pt. "Inspiracje" przygotował zespół taneczny LUZ oraz uczestnik Małej asp z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku pod kierunkiem Teresy Szczepańskiej.  Wykorzystano w niej muzykę Olo Walickiego i Borysa Malkovskiego, która powstała na Festiwalu Kaszubia Cantat w 2011. 

Senator Kazimierz Kleina przypomniał o swoim i Burmistrza Witolda Namyślaka pomyśle upamiętnienia ludzi, którzy mają swój wkład w historię Lęborka. Taką osobą z pewnością był Alfred Lubocki.
 

Alfred Lubocki - urodził się 7 lipca 1914 r. w Lęborku, dzieciństwo spędził w Pałubicach pod Sierakowicami.
Mając zaledwie 17 lat, wyjechał do Gdyni, gdzie dorywczo pracował w porcie, tartaku, był agentem handlowym, piekarzem, by trafić do wojska - 16. Pomorskiego Pułku Artylerii Lekkiej w Grudziądzu. Brał udział w kampanii wrześniowej. Swoje własne przeżycia wojenne przeniósł z czasem na płótno. Jedna z jego większych prac malarskich pt. „Ostatnia bitwa września” osnuta jest na kanwie wspomnienia bitwy pod Kockiem, w której brał udział jego pułk, dowodzony przez generała Kleeberga.
Okres okupacji Lubocki spędził na Kaszubach. Pracował w młynie oraz w fabryce drożdży w Maszewie. Przez udział w kampanii wrześniowej trafił na tzw. „czarną listę”. Odmawiając podczas przesłuchania podpisania listy przynależności do Niemiec skazano go na pobyt w obozie w Stutthofie, gdzie cudem ocalał.
Po wojnie osiadł w Lęborku i założył rodzinę. Trudne dzieciństwo i lata okupacji zaważyły na jego zdrowiu Kiedy zaczął rzeźbić, nie pracował już zawodowo. Zachęcony zainteresowaniem ze strony lęborskiego muzeum, zaangażował się w nową pasję na dobre.
Będąc Kaszubą chętnie nawiązywał do tematyki wiejskiej i kaszubskiej. Sięgał też do tematyki religijnej. Wiele jego prac pokazywało sceny żywotów świętych. Chętnie  malował, niektóre obrazy wspólnie z żoną Marią, znakomitą hafciarką, autorką wierszy i rodzinnych wspomnień.
Alfred Lubocki swoją artystyczną wrażliwość przelewał nie tylko na płótno czy rzeźbę. Filozoficzne wywody, własne przesłania i przemyślenia zapisywał często po kaszubsku na odwrocie rzeźb i obrazów. Chciał w ten sposób być jak najbliżej odbiorców.
Był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jego twórczość była znana nie tylko w kraju ale i za granicą. Uczestniczył w wielu zbiorowych wystawach sztuki ludowej na terenie kraju, był systematycznie zapraszany na plenery i kiermasze sztuki ludowej. Swoje artystyczne osiągnięcia zawdzięczał własnej pasji popartej ciężką i upartą pracą. Rzeźby i obrazy Lubockiego możemy oglądać w muzeach w Słupsku, Gdańsku, Toruniu, Radomiu, Malborku, Pucku, a przede wszystkim w Lęborku. Nasze  muzeum zebrało pokaźną liczbę obrazów i rzeźb Lubockiego.

Alfred Lubocki zmarł 2 października 1993 r. Za życia mieszkał w bloku przy ul. 10 marca oraz w kamienicy przy Zwycięstwa 5. Wielu mieszkańców pamięta jeszcze sympatycznego, skromnego sąsiada Alfreda. Pamiątkowa tablica ma przypominać, że w Lęborku żył i tworzył Alfred Lubocki.

Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10943
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10946
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10945
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10947
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10948
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10949
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10951
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10950
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10952
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10953
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10955
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10954
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10957
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10956
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10958
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10959
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10960
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10961
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10963
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10962
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10965
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10964
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10967
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10966
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10969
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10968
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10971
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10970
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10972
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10973
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10974
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10975
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10977
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10976
Tablica Alfreda Lubockiego odsłonięta 10944