Urząd Miejski w Lęborku

Odjazdowy bibliotekarz po raz trzeci

Utworzono: 30-05-2015

30 maja o godz. 10:00.

Start: ul. Staromiejska przy banku PKO BP

Meta: jezioro Lubowidz plaża Mini Max

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku, Biblioteka Publiczna Gminy Cewice, Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Wieś Lęborska,

Współorganizatorzy: Lęborskie Stowarzyszenie Rowerowe "Lew Lębork" oraz Sołectwo Lubowidz

Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenny dzień w gronie osób o podobnych pasjach.

Zgłoszenia w sekretariacie lęborskiej biblioteki do 27 maja. Kontakt: nr tel.: 598622307, e-mail: mbp [AT] biblioteka [DOT] lebork.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Trasa: Lębork – most kolejowy w Karczemkach - jezioro Lubowidzkie

Przebieg trasy, ok. 35 km

LĘBORK - przejazd ścieżką rowerową wzdłuż ul.Zwycięstwa, ul.B.Krzywoustego do ul.Kaszubskiej - niebieski szlak PTTK koło cmentarza przez las - wieś Lubowidz - leśna trasa: niebieski szlak PTTK - WIADUKT KOLEJOWY W KARCZEMKACH - niebieski szlak PTTK - JEZIORO LUBOWIDZKIE, plaża Mini Max wspólne ognisko.

Celem  akcji jest propagowanie czytelnictwa, przeciwstawienie się stereotypowemu postrzeganiu biblioteki i bibliotekarzy oraz promowanie zdrowego stylu życia. Rajd ma charakter rekreacyjny, promujący głównie atrakcje naszego regionu.

Głównym punktem rajdu jest wiadukt kolejowy w Karczemkach, niedaleko Rozłazina. Wysokość budowli w najwyższym punkcie wynosi ponad 18 m. Po obu stronach wyznaczono wiele dróg wspinaczkowych i jest to jeden z najwyższych „murków” na Pomorzu. Wiadukt w Karczemkach, wybudowany ponad sto lat temu, stoi teraz ukryty wśród lasów okalających Lębork. Dawniej był częścią jednej z najbardziej malowniczych linii kolejowych na Pomorzu.

Kolejnym miejscem na trasie jest jezioro Lubowidz o powierzchni 168 ha. Wokół jeziora znajdują się kąpieliska ośrodki wypoczynkowe, hodowla danieli.  Nad wschodnim brzegiem jeziora od stycznia do marca 1945 roku przetrzymywano w barakach więźniarki narodowości żydowskiej obozu koncentracyjnego Stutthof. Nazwa Jezioro Lubowidzkie funkcjonuje od 1949 roku, kiedy to została zmieniona z poprzedniej niemieckiej nazwy Luggewieser See i pochodzi od staropolskiego imienia Lubowidz.

Uczestnicy są zobowiązani do zapoznania się z regulaminem dostępnym na stronie internetowej biblioteki. Kolorem akcji jest pomarańczowy dlatego zachęcamy do ubioru lub zaopatrzenia się w gadżety w tej tonacji.

Odjazdowy bibliotekarz po raz trzeci
Odjazdowy bibliotekarz po raz trzeci
Odjazdowy bibliotekarz po raz trzeci
Ważne
Życzenia Wielkanocne dla mieszkańców
15-04-2019
   

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF