Adam Dosz Wicemistrzem Polski Juniorów w tenisie stołowym

Utworzono: 13-05-2013

10-12 maja br. w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów w Tenisie Stołowym. Wystartowało w nich 32 zawodników i 32 zawodniczki z rocznika 1995-97. Lębork reprezentował 17-letni Adam Dosz (Poltarex Pogoń Lębork), który wystąpił w trzech konkurencjach: grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej. W grze pojedynczej Adam Dosz zdobył tytuł Wicemistrza Polski, a w grze podwójnej brązowy medal Mistrzostw Polski.

W turnieju singlowym rozgrywanym systemem pucharowym, Adam Dosz był rozstawiany z numerem 7. W I rundzie pokonał Jakuba Masłowskiego (ZKS Drzonków) 4:1. Następnie w II rundzie trafił na drugiego zawodnika ZKS Drzonków Adriana Spychałę, z którym wygrał 4:2 (7, 7, 9 ,-9, -13, 7). W ćwierćfinale, w walce o medal mistrzostw pokonał Jana Szymczyka (UKS Huragan Sosnowiec) 4:0 (7, 10, 7, 6) zaś w półfinale Adriana Dugiela (LKS Odra Głoska) 4:1 (10, -9, 11, 5, 9). Finał gry pojedynczej miał jednego faworyta - Jakuba Dyjasa (KST Energa Toruń - w rankingu europejskim juniorów nr 5), mimo to Adam Dosz (ranking europejski juniorów 120) walczył dzielnie ulegając 2:4 (-4, 13, 4, -6, -8, -4)

Drugi medal koloru brązowego Adam Dosz zdobył wspólnie z Mikołajem Kamińskim (GLKS Nadarzyn) w turnieju gier podwójnych. W I rundzie pokonali oni parę Jakub Cembrowicz (UKS Nałęcz Ostroróg)/Piotr Maruszczak (KST Energa Toruń) 3:0 (4, 8, 6), w ćwierćfinale zwyciężyli parę Adrian Dugiel/Szymon Burek (LKS Odra Głoska) 3:2 (-6, 4, 8, -8, 6), w półfinale ulegli parze Michał Bańkosz (GLKS Nadarzyn)/ Marcin Sankowski (KS Bogoria Grodzisk Maz.) 0:3 (-6,- 7, -8).

W turnieju par mieszanych Dosz wystąpił z Klaudią Nawrocką (LZTS Barcin), z którą w I rundzie pokonał parę Natalia Kłaput (KS Bronowianka Kraków)/ Mateusz Giełażyn (GKS Tęcza N.Wieś Lęb.) 3:1 (8, -4, 6, 8), w II rundzie po zaciętej walce zwyciężyli parę Sylwia Pawlak (KSTS Krosno)/ Piotr Cyrek (KTS Optima Lublin) 3:2 (-4, 7, 6, -4, 8). Niestety w walce o medal ulegli parze Sandra Wabik/ Michał Bańkosz (GLKS Nadarzyn) 1:3 (10, 8, -4, 3), zajmując miejsce 5-8.

Występ zawodnika lęborskiej Pogoni należy uznać za bardzo udany, biorąc pod uwagę fakt, że w kategorii juniorów gra się trzy lata, a jest to jego drugi sezon (w ubiegłym roku zajął miejsca 9-12), można więc mieć nadzieję na kolejne medale.

Wyniki Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów:

gra pojedyncza juniorów:
Jakub Dyjas - Adam Dosz 4:2 (11:4, 13:15, 4:11, 11:6, 11:8, 11:4)
brązowe medale: Patryk Zatówka, Adrian Dugiel

gra podwójna juniorów:
Jakub Dyjas/Patryk Zatówka - Michał Bańkosz/Marcin Sankowski 2:3 (11:6, 9:11, 11:6, 8:11, 6:11)
brązowe medale: Marek Badowski/Damian Kreft, Adam Dosz/Mikołaj Kamiński

gra mieszana:
Jakub Dyjas/Joanna Kiedrowska - Michał Bańkosz/Sandra Wabik 3:2 (7:11, 11:9, 11:7, 8:11, 11:9)
brązowe medale: Michał Murawski/Martyna Dziadkowiec, Patryk Zatówka/Natalia Bajor