Urząd Miejski w Lęborku

Afrykański pomór świń nadal groźny!

Utworzono: 13-02-2018

W związku z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa pomorskiego  Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje o rozwagę, aby nie kupować dziczyzny oraz wieprzowiny ze źródeł niewiadomego pochodzenia.

Wszelkie podejrzenia o nielegalności produktów pochodzenia zwierzęcego należy zgłaszać do właściwych terenowo Powiatowych Lekarzy Weterynarii oraz Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych.

Wirus jest wysoce śmiertelny dla świń. Nie jest niebezpieczny dla życia i zdrowia człowieka, ale powoduje ogromne straty gospodarcze: zagraża polskiemu rolnictwu i hodowli świń w Polsce. Dlatego hodowcy powinni obserwować stan zdrowia świń i o wszelkich niepokojących objawach natychmiast powiadomić lekarza weterynarii.

Myśliwy, Leśniku! Pamiętaj! ASF to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Możesz pomóc w zapobieganiu afrykańskiemu pomorowi świń przede wszystkim zgłaszając do powiatowego lekarza weterynarii każdego zaobserwowanego dzika, który wykazuje objawy nasuwające podejrzenie ASF lub padłego dzika znalezionego w czasie polowań lub wykonywania czynności służbowych.


Szczegółowe informacje – w załącznikach.

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF