Akcja melioracja. Trwa koszenie i odmulanie rowów melioracyjnych

Utworzono: 09-07-2024

W ostatnich tygodniach zintensyfikowane zostały prace przy koszeniu i oczyszczaniu rowów melioracyjnych oraz przepustów. Na zdjęciach odmulony rów od wiaduktów przy ul. Słupskiej/Wojska Polskiego wzdłuż linii kolejowej do Łeby w kierunku ulicy Chłopskiej. Po oczyszczeniu rów ponownie spełnia swoją rolę odprowadzając wodę w kierunku rzeki Łeby (ul. Chłopskiej). Jego drożność ogranicza ryzyko zalania jezdni i chodników pod wiaduktami.

Miasto Lębork współpracuje z meliorantem i zintensyfikowało prace przy koszeniu rowów i kanałów, likwidacji porostów na skarpach i ich odmulaniu. Wykopano także nowe boczne rowy w rejonie ulic Saperów, Artylerzystów, Komuny Paryskiej oraz Nadmorskiej, Ceramicznej, Kossaka, Skarżyńskiego i Pionierów z odprowadzeniem wody do rzeki Kisewa.   

Prawidłowe działanie sieci melioracyjnej zapewnia bezpieczeństwo miastu, szczególnie podczas intensywnych opadów deszczów. Zmiany klimatyczne powodują, że zjawiska meteorologiczne przybierają na sile czego świadkami byliśmy także w ostatnich tygodniach w Lęborku. Silne burze podczas których na ziemię w ciągu 15, 20 czy 30 minut spadło od 15 do 28 litrów wody na 1 metr kwadratowy to wielkie wyzwanie dla kanalizacji deszczowej i systemu melioracji. Dlatego tak ważne jest zachowanie jej drożności, stosowanie małej retencji i zbieranie wody deszczowej.

Wciąż rozbudowujące się miasto i nowe tereny zurbanizowane szczególnie na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, generują dodatkową wodę do szybkiego odprowadzenia. Służy do tego sieć kanalizacji deszczowej z systemem podczyszczania wód opadowych, standard przy wszystkich inwestycjach drogowych w Lęborku.

W sierpniu kontynuacje odmulania czeka Kanał Harcerzy w kierunku rzeki Łeby oraz rów od ulicy Chłopskiej do ul. Myśliwskiej.   

Akcja melioracja. Trwa koszenie i odmulanie rowów 55832
Akcja melioracja. Trwa koszenie i odmulanie rowów 55833
Akcja melioracja. Trwa koszenie i odmulanie rowów 55835
Akcja melioracja. Trwa koszenie i odmulanie rowów 55834
Akcja melioracja. Trwa koszenie i odmulanie rowów 55836
Akcja melioracja. Trwa koszenie i odmulanie rowów 55837
Akcja melioracja. Trwa koszenie i odmulanie rowów 55838