Ambulans Ronalda McDonalda po raz drugi w Lęborku

Utworzono: 13-05-2016

3 i 4 czerwca na Placu Pokoju stanie ambulans Fundacji Ronalda McDonala, w którym będzie można wykonać bezpłatne kompleksowe badanie USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.
Po raz pierwszy ambulans zawitał do Lęborka w październiku 2014 roku na zaproszenie Farm Frites Poland oraz Urzędu Miejskiego. Badanie USG będzie możliwe bez skierowania, ale po wcześniejszej rejestracji, która będzie się odbywać od 17 maja pod numerem telefonu 536 040 860 w godzinach 10:00-15:00 (do wyczerpania miejsc).

W tym roku, poza Lęborkiem, ambulans stanie na jeden dzień w Wicku. Jak podkreśla Katarzyna Majchrzak, koordynator badań z ramienia Farm Frites Poland – Bardzo zależało nam, aby objąć badaniami również miejscowości leżące poza Lęborkiem, których mieszkańcy mają utrudniony dostęp do opieki medycznej. Dzięki pomocy ze strony Urzędu Gminy w Wicku uda nam się to zrealizować.

Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. W czasie badania doświadczony lekarz radiolog dokonuje oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. W 2014 roku w Lęborku w ciągu 3 dni udało się przebadać 199 dzieci.

Wizyta ambulansu Ronalda McDonalda nie byłaby możliwa bez Fundacji Ronalda McDonalda, która od 2002 roku działa na rzecz wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych u dzieci.

Głównym projektem Fundacji jest ogólnopolski program„ NIE nowotworom u dzieci”. Jego inicjatorem jest krajowy konsultant ds. onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jerzy Kowalczyk. Fundacja stawia na poprawę wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych u najmłodszych organizując badania USG, szkoląc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, inwestując w wydawnictwa propagujące aktualną wiedzę w dziedzinie onkologii.

Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych Dzieci ruszył w 2005 roku. Wtedy Polska fundacja otrzymała od amerykańskiej RMHC specjalistyczny ambulans medyczny. W akcjach badań USG prowadzonych przez Fundację w jedynym tego typu ambulansie w Europie zbadano już blisko 41000 dzieci.

 

Ambulans:

Ambulans stanie na Placu Pokoju już w poniedziałek, 27 października, aby od wtorku rana móc zacząć pracę. Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda ma długość 11 metrów i oferuje dwa gabinety lekarskie. Odrębnym pomieszczeniem jest poczekalnia. Pojazd jest klimatyzowany i całkowicie niezależny od zewnętrznych źródeł energii i wody.


Fundacja Ronalda McDonalda:

Fundacja Ronalda McDonalda jest organizacją pożytku publicznego, działającą w Polsce od 2002 roku. Polska część należy do większej całości, pracującej w 57 krajach świata organizacji charytatywnej Ronald McDonald House Charities. Fundacje na całym świecie łączy jeden wspólny mianownik – pomoc dzieciom. Misją polskiej Fundacji jest propagowanie wczesnej diagnostyki i profilaktyki w walce z nowotworami u najmłodszych.

Program „NIE nowotworom u dzieci” to badania USG na pokładzie ambulansu Fundacji, a także ogólnopolski program szkoleń lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (przeszkolono już ponad 2700 lekarzy) i wydawnictwa propagujące aktualną wiedzę w dziedzinie onkologii.

Fundacja Ronalda McDonalda prowadzi także polski Pokój Ronalda McDonalda w Centrum Zdrowia Dziecka
w Warszawie, a od jesieni 2015 roku pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

Na czele Zarządu Fundacji stoi prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek, a w skład Rady Fundacji wchodzą między innymi. Dyrektor Naczelny Farm Frites Poland, E.C. Lehmann-Bärenklau, Majka Jeżowska, Maciej Orłoś i Robert Korzeniowski.

Zawsze aktualne informacje o kalendarzu pracy ambulansu i szkoleniach lekarzy POZ można znaleźć na stronie www.frm.org.pl  w zakładce Co Robimy oraz na Facebooku www.facebook.com/FundacjaRonaldaMcDonalda.

Ambulans Ronalda McDonalda po raz drugi w Lęborku 14640