Urząd Miejski w Lęborku

Awans Lęborka w rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”. III miejsce w woj. pomorskim

Utworzono: 24-11-2017

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował 24 listopada br. „Ranking Samorządów 2017”. W prestiżowym konkursie ogólnopolskiego dziennika Lębork został wyróżniony w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Nasze miasto zajęło 3. miejsce w województwie pomorskim i 27. w kraju. Warto zauważyć wysoki skok w rankingu. Rok temu Lębork został sklasyfikowany na pozycji 81.

Ranking „Rzeczpospolitej” to coroczne kompendium wiedzy o inwestycjach i innowacjach w polskich samorządach. W Rankingu wyróżniane są samorządy, które najskuteczniej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców, w zgodzie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego.

Ranking „Rzeczpospolitej” przygotowywany jest w dwóch etapach. W pierwszym etapie wybrane zostały miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2013–2016 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Na tym etapie oceniana była m.in. dynamika wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wartość pozyskanych środków unijnych, indywidualny wskaźnik zadłużenia, dynamika wzrostu dochodów własnych, relacja nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia, nakłady na transport i łączność czy ochronę środowiska.

Najlepsze 250 gmin zakwalifikowano do II etapu i wysłano do nich ankietę z zestawem 37 pytań. W ankiecie porównywano m.in. wydatki na kontrakty z organizacjami pozarządowymi w latach 2013-2016, wydatki na gospodarkę mieszkaniową w przeliczeniu na 1 mieszkańca, liczbę miejsc w przedszkolach dofinansowanych przez gminę, funkcjonowanie w gminie rady seniorów i rady młodzieży, liczbę świetlic, placów zabaw i ogólnodostępnych obiektów sportowych, środki przekazywane na budżet obywatelski, działania na rzecz przedsiębiorczości czy dostęp do szerokopasmowego internetu.

W skład kapituły rankingu samorządów wchodzili m.in. Jerzy Buzek - były premier RP, europoseł, Andrzej Porawski – dyrektor biura Związku Miast polskich, Teresa Czerwińska – wiceminister finansów, Adam Hamryszczak – wiceminister rozwoju, Bogusław Chrabota – redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.

Wyniki i metodologia Rankingu Samorządów 2017 na www.rankingsamorzadow.pl - TUTAJ

Awans Lęborka w rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”. III miejsce w woj. pomorskim
Ważne
Lęborskie Dni Jakubowe już 20-22 lipca!
18-07-2018
Lęborskie Dni Jakubowe, największa i najważniejsza impreza...

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF