Harcerze pamiętaja o Cichociemnych

Utworzono: 04-10-2016

Lęborscy harcerze z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów imienia generała Stanisława Sosabowskiego oddali hołd Cichociemnym-spadochroniarzom AK, którzy stali się elitą Polski Walczącej. Harcerze spotkali na ulicy Staromiejskiej pod banerem, który zawiesili na początku września przypominając mieszkańcom Lęborka, że Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016 rokiem Cichociemnych. Następnie udali się do Muzeum w Lęborku na lekcję muzealną nt. Cichociemni - Spadochroniarze Armii Krajowej prowadzoną przez Krzysztofa Siwka.

Cichociemni, czyli żołnierze szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (dywersji, sabotażu, wywiadu, łączności, legalizacji i prowadzenia działań partyzanckich), wysyłani byli do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie, od 1944 roku, z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami.

Spośród 316 Cichociemnych nie wszystkim dane było stanąć ponownie na ojczystej ziemi- dziewięciu z nich zginęło w szczątkach rozbitych samolotów lub podczas skoku bojowego nad Polską.

W okupowanej Polsce Cichociemni wchodzili w skład kierownictwa Komendy Głównej AK, byli żołnierzami Wachlarza, Związku Odwetu, Kedywu, zajmowali się szkoleniem, wywiadem, walczyli w oddziałach partyzanckich, uczestniczyli w sabotażu i działaniach dywersyjnych we wszystkich okręgach Armii Krajowej.

Z 316 Cichociemnych przerzuconych do Polski zgięło 112, w tym: 7 podczas lotu do Kraju, 2 przy skoku do Ojczyzny, 84 w walce z hitlerowskim i sowieckim okupantem lub zostało zamordowanych przez gestapo, 10 zażyło truciznę po aresztowaniu, a 9 stracono po wojnie na podstawie wyroków sądów w okresie stalinizmu. Spośród 91 cichociemnych, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, 18 zginęło w walce.

Harcerze pamiętaja o Cichociemnych 16261
Harcerze pamiętaja o Cichociemnych 16262