Konferencja zamykająca projekt Baltic Rally

Utworzono: 21-10-2014

17 października br. w sali konferencyjnej Inkubatora Przedsiębiorczości w Lęborku odbyła się konferencja zamykająca projekt „Baltic Rally – bałtyckie mistrzostwa amatorów w grach zespołowych” Program Południowy Bałtyk. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele partnerów projektu, tj. Gminy Miasto Lębork, miasta Kretinga z Litwy, Akademickiego Związku Sportowego z Greifswaldu w Niemczech oraz tzw. organizacji stowarzyszonych, tj. Lęborskiego Towarzystwa Sportowego „Unia” i Klubu Sportowego „Žalgiris” w Kretindze. Gościem specjalnym konferencji był Paweł Papke - polski siatkarz, wielokrotny reprezentant Polski w piłce siatkowej mężczyzn, obecnie Poseł na Sejm RP.

Podczas konferencji podsumowane zostały dotychczasowe działania projektowe, pamiątkowe dyplomy oraz podziękowania przekazane zostały partnerom oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w realizację „Baltic Rally”. Uczestnicy zapoznani zostali również z raportem na temat wiedzy fachowej, dotyczącej regionu transgranicznego poprzez imprezy sportowe, opracowanego przez prof. Jacka Zauchę z Instytutu Rozwoju w Sopocie.

Na zakończenie konferencji podpisane zostało porozumienie w sprawie dalszej współpracy pomiędzy partnerami a organizacjami stowarzyszonymi.

Konferencję poprzedziło szóste spotkanie Grupy Sterującej, podczas którego uczestnicy debatowali na temat aktualnych działań i planów do zakończenia realizacji projektu. Najważniejszym punktem było podpisanie oświadczenia dot. organizacji imprez sportowych do roku 2020 przez kluby sportowe.

Kolejnym wydarzeniem kończącym projekt był międzynarodowy turniej siatkówki, który odbył się w sobotę, 18 października, w hali sportowej przy Gimnazjum nr 2 w Lęborku. Od godziny 10:00 do 19:00 trwały rozgrywki siatkarzy amatorów. Dodatkowo odbył się turniej siatkówki kobiet o puchar Lęborskiego Towarzystwa Sportowego UNIA. W międzynarodowym turnieju wzięło udział 6 zespołów: AZS Lębork, Romek Lębork, Bojan Żubry Lębork, HSG UNI Greifswald, Kretinga oraz międzynarodowy zespół Baltic Rally Team. Zespoły grały systemem każdy z każdym, co pozwoliło na konfrontację ze wszystkimi zespołami. Turniej odbywał się na dwóch boiskach jednocześnie i był bardzo wyczerpujący. Niepokonanym zespołem tego dnia okazał się zespół Bojan Żubry, który wygrał wszystkie 5 meczy i zasłużenie wygrał całe rozgrywki. Sytuacja z miejscem 2 i 3 była już bardziej skomplikowana. Romek Lębork i zespół Kretinga miały tą samą liczbę wygranych meczy, różnił ich tylko jeden set na korzyść zespołu Romek Lębork, który cieszył się ze zdobycia 2 miejsca. Zawodnicy z Litwy zajęli 3 miejsce i brązowe medale. Tuż za podium sklasyfikowany został zespół AZS Lębork. 5 miejsce zajęli zawodnicy HSG Uni Greifswald, a ostatnie miejsce przypadło zespołowi Baltic Rally Team, w którym grali zawodnicy z trzech miast: Lęborka, Greifswaldu, Kretingi. Był to zespół partnerów projektu którzy na zakończenie zagrali we wspólnym zespole. Zostały również wręczone wyróżnienia indywidualne: w zespole z Litwy najlepszym zawodnikiem został kapitan zespołu Kazys Mačiulskis, z zespołu Romek Lębork wyróżniony został Grzegorz Zieliński, natomiast MVP turnieju został najmłodszy i zarazem najlepszy zawodnik - Piotr Dawid ze zwycięskiego zespołu Bojan Żubry. Podczas podsumowania międzynarodowego turnieju siatkówki odbyło się również podsumowanie turnieju kobiet. Najlepszym zespołem okazał się zespół Kit Kat, srebrne medale przypadły zespołowi Dream Team, a trzecia lokata przypadła najmłodszemu zespołowi Gimnazjum nr 2 w Lęborku. Wszystkim zespołom uczestniczącym w turnieju puchary i medale wręczali przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Lęborku,tj. Marian Kurzydło oraz Elżbieta Rekowska – Klassa oraz Marcin Klukowski, przedstawiciel Lęborskiego Towarzystwa Sportowego UNIA. Międzynarodowy turniej zakończony został wspólnym zdjęciem i zapowiedziami kolejnych spotkań na arenie międzynarodowej.