Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o współpracy z łotewskim Ogre podpisana

Utworzono: 17-03-2023

W piątek 17 marca 2023 r. z wizytą do Lęborka przybył Ambasador Republiki Łotewskiej w RP - Juris Poikāns oraz Przewodniczący Rady Powiatu Ogre - Pan Egils Helmanis. Efektem wizyty było podpisanie umowy pomiędzy obydwoma miastami.

Miasta Lębork i Ogre nawiązały pierwsze kontakty dzięki Ambasadorowi Łotwy, który często odwiedza Pomorze. Początkiem oficjalnej współpracy jest podpisanie przez przedstawicieli obu miast: Zastępcy Burmistrza Miasta Lęborka – Jerzego Pernala oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Ogre – Egilsa Helmanis umowy o współpracy. Miasta będą realizować współpracę handlową, gospodarczą, edukacyjną, sportową i kulturalną oraz rozwijać i wzmacniać wzajemne kontakty.

„Drodzy Polscy przyjaciele! Powiat miasta Ogre szukał miasta do współpracy w Polsce. Zwróciłem się z tym pomysłem do Ambasadora Łotwy w Polsce. Ambasador jest osobą, która pozwoliła nam się spotkać. Ostatnie wydarzenia na Ukrainie pokazały nam, że mamy wspólne wartości i wspólne cele. Szanujemy postawę która panuje w Polsce, żeby zadbać o wartości konserwatywne  w Europie. Czujemy, że możemy zrobić w Europie coś więcej. Wojna na Ukrainie zbliżyła nas do siebie. Nieraz tak jest, że eskalacja pokazuje kto jest twoim przyjacielem a kto wrogiem. Chcemy się przyjaźnić, chcemy by nasi uczniowie przyjaźnili się a współpraca rozwijała się na  poziomie gmin, samorządu, powiatu w zakresie edukacyjnym, socjalnym, kulturalnym i innych. Dziękujemy bardzo za zaproszenie. Będziemy się starać pokazać, że warto było nawiązać tą współpracę. Życzę aby mieszkańcy Lęborka i Ogre odebrali najwięcej pożytku z tej współpracy – mówił po podpisaniu umowy Egils Helmanis -Przewodniczący Rady Powiatu Ogre.  

W imieniu Lęborka umowę partnerską podpisał Zastępca Burmistrza Lęborka Jerzy Pernal. - Tak się składa, że dziś nie ma z nami dwóch najważniejszych autorów tego dzisiejszego spotkania: senatora Kazimierza Kleiny i burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka, którzy realizując swoje obowiązki są poza krajem lub miastem. Bardzo dziękuję panu ambasadorowi za inicjatywę i za to, że miasto Ogre wybrało nas do współpracy. Przygotowując się do tego dzisiejszego spotkania naszła mnie pewna refleksja. Na bazie tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą pojawia się pytanie. Czy gdyby taka współpraca pomiędzy miastami na terenie Europy była, gdzie ludzie się poznają, poznają swoją kulturę, swoje życie, widzą innych ludzi w miejscu ich zamieszkania, pracy, to czy dali by się tak zmanipulować by zaatakować jeden drugiego? Myślę, że gdyby taka współpraca była w szerszym zakresie, trudno sprowokować byłoby to co jest teraz. Wierzę, że współpraca przyniesie bardzo dobre rezultaty i dzięki niej będziemy po prostu lepsi dla siebie – mówił do przybyłych na uroczystość podpisania umowy pomiędzy miastami Jerzy Pernal.

W uroczystości podpisania umowy o współpracy uczestniczyła także Starosta Lęborska Alicja Zajączkowska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku Jarosław Litwin, Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisław Chojnacki, Przewodniczący Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisław Korda, Dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego Michał Szczupaczyński oraz Sekretarz Lęborka Marian Kurzydło.

Wizytę w Lęborku poprzedziło uroczyste złożenie kwiatów na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej, gdzie znajduje się grób Konstantina Čakste, łotewskiego bohatera narodowego, przywódcy antyfaszystowskiego ruchu oporu, ofiary Marszu Śmierci w 1945 r. Konstantin Čakste był również synem prezydenta Łotwy – Jāņisa Čakstego.

Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47373
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47374
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47376
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47375
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47377
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47378
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47379
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47380
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47381
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47382
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47383
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47384
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47385
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47386
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47387
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47388
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47389
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47390
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47391
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47392
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47393
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47394
Lębork ma nowe miasto partnerskie. Umowa o 47395