Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu kolejowym

Utworzono: 13-10-2020

Trwają prace przy budowie ostatnich etapów Lęborskiego Węzła Przesiadkowego. Wykonawcą najważniejszych elementów węzła za ponad 25 mln zł jest firma STRABAG sp. z o.o. Front robót prowadzony jest przy ulicy Dworcowej przy budynku dworca kolejowego. W poprzednich miesiącach wybudowano tzw. „nową Dworcową” i połączono ją rondem z ulicą Wojska Polskiego. Teraz trwa budowa pętli autobusowej z 9 zadaszonymi stanowiskami dla lokalnych, krajowych i międzynarodowych przewoźników wraz z parkingiem dla autobusów i co równie ważne parking dla 124 pojazdów osobowych. Schronienie na rowery w zadaszonych wiatach znajdą też rowerzyści. Kolejnym etapem inwestycji będzie zagospodarowanie terenu przed budynkiem dworca.

Atrakcją tego miejsca stanie się lokomotywa manewrowa pracująca przez dziesiątki lat na terenie elewatorów zbożowych przy ulicy Kaszubskiej. Miasto Lębork zakupiło lokomotywę 409Da i przekazało ją do renowacji fachowcom z lęborskiej firmy PPH AMG. Stanie ona za kilka miesięcy na zaimprowizowanym torowisku przed dworcem kolejowym.

Transportowa inwestycja odmieniła okolice dworca PKP i pobliskich ulic oraz poprawiła komfort pasażerów komunikacji kolejowej i autobusowej. W ramach wielomilionowej inwestycji zagospodarowanie zostanie rozległy teren przydworcowy. Nowością będą miejsca postojowe typu kiss & ride o ograniczonym czasie postoju 3-5 minut dla wysiadających lub wsiadających pasażerów. Wybudowane zostaną ścieżki rowerowe i zadaszony parking dla rowerów oraz postój taxi. Duża część prac została już wykonana, jak chociażby ulica Sienkiewicza i część Dworcowej z parkingami, Bohaterów Monte Cassino od Dworcowej do hotelu, Grunwaldzka czy Warszawska.

W ramach budowy przesiadkowego węzła część skrzyżowań zastąpiły bezpieczne ronda: Dworcowa - Warszawska, Wojska Polskiego - Warszawska, Dworcowa – Sienkiewicza. Wyremontowana i udrożniona aż do Wojska Polskiego zostanie ulica Dworcowa. Z ulicą Wojska Polskiego łączy się ona ze skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Takie rozwiązanie wyprowadzi część ruchu z ul. Warszawskiej i Boh. Monte Cassino, a dworzec PKP uzyska nowe, alternatywne połączenie. Zmiany objęły Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Stawek w parku przebudowany został na przepływowy zbiornik retencyjny. Na całym obszarze Węzła Przesiadkowego zamontowane zostało nowe oświetlenie – 130 nowoczesnych lamp ledowych co pokazuje skalę transportowego przedsięwzięcia. Specjalnymi lampami doświetlone zostały przejścia dla pieszych. Ważnym elementem nowego węzła przesiadkowego była budowa tunelu pod torami łączącego dworzec PKP z ulicą Żeromskiego wraz z parkingami. Zakład Komunikacji Miejskiej pozyskał z dofinansowaniem unijnym 5 nowoczesnych autobusów marki Solaris.

Lęborski Węzeł Przesiadkowy powstaje z unijną dotacją. Wartość realizowanego przez miasto projektu to aż 39,2 mln zł. Dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to ponad 25,9 mln zł (68% kosztów kwalifikowanych).

Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37205
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37206
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37207
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37208
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37209
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37210
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37211
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37212
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37213
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37214
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37215
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37216
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37217
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37218
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37219
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37220
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37221
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37222
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37223
Lęborski Węzeł Przesiadkowy. Roboty przy dworcu 37224