Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty średniowiecznej baszty

Utworzono: 14-05-2018

Podczas robót drogowych na ulicy Waryńskiego pomiędzy rozebranym mostem nad Kanałem Młyńskim a mostem nad rzeką Łebą dokopano się do fundamentów średniowiecznej baszty nr 15. Na miejscu pracują archeolodzy. Po badaniach archeologicznych pozostałości po baszcie i murach obronnych zostaną zasypane, nad nimi przebiegać będzie tak jak teraz ulica.

Inwestycja w ścisłym historycznym centrum miasta prowadzona jest w ramach projektu  „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”.

Zakres prac w projekcie „Skarby Lęborka…” obejmuje przebudowę jezdni i chodników ulicy Waryńskiego od mostu na rzece Łebie do ulicy Długosza. Na 32-metrowym odcinku od mostu do granic linii średniowiecznych obwarowań miejskich jezdnia będzie asfaltowa. Dłuższy, zrealizowany w większości już 100-metrowy odcinek jezdni i chodnika w kierunku placu Pokoju tak jak wyremontowane w poprzednich latach ulice w centrum miasta zyskał nawierzchnię z wysokiej jakości kostki granitowej. W ramach inwestycji postawionych zostanie 8 nowych latarń ozdobnych. W II etapie prac przebudowany zostanie most przez Kanał Młyński. Drewniana i wyeksploatowana jezdnia mostu wymagała już remontu. Dzięki żelbetowej płycie pomostowej i nowej nawierzchni zniknie obecne ograniczenie tonażu do 5 ton. Roboty wykonuje Przedsiębiorstwo Budowlane Wiesław Wójcik z Lęborka, koszt prac to 1 mln 321 tys. zł. II etap ma się zakończyć jeszcze przed lipcowymi Lęborskimi Dniami Jakubowymi.

Inwestycja na ulicy Waryńskiego to tylko część wielu działań realizowanych w ramach projektu „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. Warty ponad 13 mln projekt uzyskał 7 mln 360 tys. zł dofinansowania (60% wartości projektu) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Przedmiotem lęborskiego projektu jest przede wszystkim adaptacja Wieży Ciśnień w Parku Chrobrego, wieży kościoła NMP i Sanktuarium św. Jakuba Ap. na działalność muzealną, turystyczną i wystawienniczą oraz umiejscowienie w wieżach atrakcyjnych punktów widokowych.

W ramach projektu wyremontowane zostaną ulice: Waryńskiego, Młynarska, Długosza i Armii Krajowej (z fragmentami przyległych ulic: Chodukiewicza, Przyzamcze, Plac Pokoju), oraz fragment murów obronnych przy ul. Przymurnej. Zagospodarowany zostanie także skwer między ul. Przymurną, a rzeką Łebą.

Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty 24359
Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty 24360
Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty 24361
Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty 24362
Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty 24363
Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty 24364
Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty 24365
Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty 24366
Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty 24367
Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty 24368
Na Waryńskiego odsłonięto fundamenty 24369