Urząd Miejski w Lęborku

Narodowe Czytanie 2020 na fb Biblioteki

Utworzono: 03-09-2020

Jak co roku, Biblioteka Miejska w Lęborku bierze udział w akcji Narodowe Czytanie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Rok temu Polacy czytali Nowele polskie, a w tym roku wybór padł na dramat Juliusza Słowackiego "Balladyna".

W tym roku jest inaczej – Biblioteka przez cały tydzień umieszcza na swoim profilu na facebooku ciekawostki związane z „Balladyną”. Placówka przygotowała także niespodziankę, którą ujawni w sobotę 5 września - będzie inaczej. 

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji, w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.. 

 

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF