Urząd Miejski w Lęborku

Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok

Utworzono: 20-10-2017

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie w dniu 20 października (piątek), na zabytkowym wejherowskim cmentarzu przy ul. 3 Maja zainauguruje ogólnopolską akcję pt.: „Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok”.

Celem akcji jest zachęcenie ludzi, by przy okazji sprzątania, porządkowania grobów swoich bliskich, zwrócili uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą mogiły obok i uprzątnęli chociaż jedną z nich. Społeczny i edukacyjno-historyczny projekt ma na celu krzewienie szacunku do miejsc pamięci narodowej i nekropolii, poprzez czynne dbanie o opuszczone groby. Akcja ma również zainspirować nas do przemyśleń, ponieważ w miejscach będących niejednokrotnie zabytkowymi cmentarzami, leżą często osoby zasłużone w pamięci społecznej swoim dorobkiem dla Polski i lokalnych społeczności. Szacunek do dziedzictwa kulturowego łatwiej przekazać poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświęceniu własnego czasu i uprzątnięciu zarośniętych starych grobów na naszych cmentarzach.

Inicjator akcji - Muzeum Piaśnickie w Wejherowie apeluje o czynne włączenie się w dniach od 20 do 31 października br. do tej ogólnopolskiej akcji, o wspólne zadbanie o miejsca Pamięci Narodowej i nekropolie.

Muzeum Piaśnickie prosi też o przesyłanie na adres e-mail muzeum [AT] muzeumpiasnickie [DOT] pl  fotografii wykonanych podczas przeprowadzonej akcji sprzątania, wraz z danymi o uczestnikach (dane indywidualne osoby, szkoły, organizacji lub instytucji) i miejscu pamięci (lokalizacja, komu jest poświęcone). Najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum Piaśnickiego i facebookowej stronie instytucji oraz nagrodzone.

Nagrodę stanowić będą egzemplarze unikatowej publikacji wydanej przez Muzeum pt.: „Las Piaśnicki. Fabularyzowany komiks historyczny”, autorstwa Tomasza Meringa. Komiks historyczny, który powstał pod nadzorem pracowników naukowych muzeum, obrazuje mechanizm zbrodni popełnionych na polskich warstwach przywódczych w Piaśnicy jesienią 1939 roku.

Patronat medialny nad akcją przyjęło Radio Gdańsk i TVP 3 Gdańsk.

Szczegóły akcji na stronie Muzeum Piaśnickiego: www.muzeumpiasnickie.pl 

Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF