Niebieska wstążeczka przypomina o Dniach Autyzmu

Utworzono: 08-04-2021

Ratusz odwiedziły przedstawicielki lęborskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu Niebieski Skarb. Pretekstem do wizyty są kwietniowe obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Symbolem autyzmu jest w tych dniach m.in. niebieska wstążeczka.

Gości przyjął Burmistrz Lęborka Witold Namyślak i Sekretarz Miasta Marian Kurzydło. Prezes Niebieskiego Skarbu Agnieszka Pujsza-Pomorska oraz Wiceprezes Emilia Wolska opowiedziały o działaniach podejmowanych w ramach Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim nad którym honorowy patronat podjął Burmistrz Lęborka. Tegoroczna edycja wydarzenia prowadzona jest pod hasłem Autyzm – poznaj by zrozumieć.  

Do każdej lęborskiej szkoły i przedszkola w ramach akcji informacyjnej trafiły  specjalne informatory o autyzmie będące jednocześnie wskazówkami do przeprowadzenia lekcji dla różnych grup wiekowych. Wraz z estetycznymi 8-stronicowymi informatorami szkoły i przedszkola z powiatu lęborskiego oraz z gminy Linia i Łęczyce otrzymają także plakaty i zestaw naklejek dla każdego ucznia, przedszkolaka, nauczyciela i pracownika szkoły do wykorzystania przez cały kwiecień. Opracowana została także wersja on-line informatora przydatna do prowadzania lekcji zdalnych.

Nagrany został także film o najczęściej zadawanych pytaniach w autyzmie. Jego premierę zapowiedziano na wieczór 8 kwietnia 2021 roku. Odpowiedzi na nurtujące osoby z autyzmem i ich opiekunów pytania udzielili fachowcy z lokalnych placówek specjalistycznych, opiekuńczych czy edukacyjnych. Głos zabrali też rodzice zrzeszeni w Niebieskim Skarbie. O życiu z autyzmem opowiedział też student Mateusz.

Ważnym punktem Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim był cieszący się jak zwykle dużym zainteresowaniem konkurs plastyczny „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. W tym roku na konkurs wpłynęło 219 prac. Nagrodzono i wyróżniono 23 z nich w kategoriach przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Osobną kategorię miały dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wyniki konkursu zaprezentowane zostaną 8 kwietnia. W tym samym dniu o godz. 18 w Sanktuarium św. Jakuba Ap. odprawiona zostanie msza św. W intencji osób z autyzmem i ich rodzin. Transmitowana będzie ona w internecie.

Niebieska wstążeczka przypomina o Dniach Autyzmu 38238
Niebieska wstążeczka przypomina o Dniach Autyzmu 38239
Niebieska wstążeczka przypomina o Dniach Autyzmu 38240