„Nieletni inżynierowie” wygrywają festiwal filmowy w Wielkiej Brytanii!

Utworzono: 14-10-2020

Film dokumentalny „Nieletni inżynierowie” o nastoletnich uczniach Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku podbił serca jurorów festiwalu filmowego w Wielkiej Brytanii. Zdobył on nagrody na Satisfied Eye International Festival. Jeszcze nigdy polska szkoła, ani polski nauczyciel nie zostali docenieni w ten sposób i to w dodatku w przededniu Dnia Nauczyciela.

„Nieletni inżynierowie” zdobyli nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego. Ignacy Rejmak, nauczyciel fizyki uczący z Wejherowie i Lęborku, będący jednym z głównych bohaterów otrzymał Nagrodę Jury. Wyjątkowo, gdyż jest ona przyznawana filmom albo twórcom.


Nagradzając Ignacego Rejmaka, Chris Hastings, szef festiwalu stwierdził m.in.: „W filmie „Nieletni inżynierowie” był nauczyciel, jakiego chyba każdy chciałby mieć. Jest po prostu wspaniałą osobą w sensie rozumienia tego, czego potrzebują młodzi ludzie. Tego, że chcą być odbierani jak dorośli, a nie traktowani z góry. Nie mogliśmy nagrodzić nikogo innego niż Ignacego Rejmaka”.

W uzasadnieniu nagrody za najlepszy film dokumentalny stwierdzono: „Zgłoszenia na tegoroczny festiwal pokazywały, w jakim punkcie znalazł się świat. Widzieliśmy wiele nieszczęść, ponurych scen i rozpaczy. Miło mi wręczyć Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego „Nieletnim inżynierom”. Cieszę się mogąc nagrodzić coś, co było tak podnoszące na duchu, po czym wszyscy wychodzący z kina czuli się lepiej. To wspaniały, cudownie poprowadzony film”.

Satisfied Eye International Film Festival jest jednym z niewielu, który zdołał odbyć się stacjonarnie. Sama ceremonia ogłoszenia zwycięzców  festiwalu musiała się jednak odbyć online.

„Nieletni inżynierowie" to obserwacyjny film dokumentalny o tym, jak spotkanie na swojej drodze odpowiednich osoby może wpłynąć na życie nastolatków i o tym, jak dorosły – pełen charyzmy nauczyciel może zmienić się pod wpływem uczniów. Historia przemiany, odkrywania pasji i zdobywania wiedzy. Bohaterów – nauczyciela i nastolatków z Lęborka twórcy obserwowali przez ponad trzy lata. Między 12 a 15 rokiem życia - w czasie szczególnie ważnym dla ich rozwoju. Wybrali zwyczajne dzieci – tak by widzowie mogli się z nimi utożsamić o co zobaczyli było jednak niezwyczajne. Już na początku kompletnie niepasujący do stereotypu nauczyciel fizyki kazał im wyrzucić swoje podręczniki. Zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2 próbowali zbudować testowe modele żagli do satelity... Widz obserwuje jak tworzą się relacje między dziećmi i nauczycielem oraz proces wchodzenia dziecka w dorosłość, odnajdywania pasji i wiary w marzenia .„Nieletni inżynierowie" to pełen humoru i refleksji portret współczesnej młodzieży. Inspiracja dla młodszych widzów, a dla innych sentymentalna podróż w ich przeszłość.

Reżyserkami filmu "Nieletni inżynierowie" są Aleksandra Skowron i Hanna Polak (nominowana do Oscara). Muzykę skomponował zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Miasto Lębork jest Partnerem i jednym ze sponsorów filmu. 25 września 2020 r. w kinie "Fregata" odbyła sią lokalna premiera filmu.

„Nieletni inżynierowie” wygrywają festiwal filmowy 37226