Urząd Miejski w Lęborku

Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości

Utworzono: 31-10-2018

Serdecznie zapraszamy do udziału w szeregu interesujących uroczystości i wydarzeń z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, które zostały zaplanowane na 8-11 listopada 2018r.

W czwartek 8 listopada zapraszamy o godz. 13.00 do sali audiowizualnej ZSM-Ina wykład historyczny prof. Zbigniewa Machalińskiego pt. „Inżynier Eugeniusz Kwiatkowski, czołowy polityk gospodarczy II Rzeczpospolitej”. Oprawę artystyczną spotkania wykonają uczniowie SGJ o SLO.

Muzeum w Lęborku przygotowało z tej okazji konferencję naukową „Cernutur in agenda virutes” Działania na rzecz polskości na ziemi lęborskiej w kontekście sytuacji geopolitycznej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Muzeum w piątek 9 listopada na godz. 16.00.

W sobotę 10 listopada w Bibliotece Miejskiej w Lęborku będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu. O godz. 17.00 nastąpi Uroczysty Capstrzyk Niepodległości pod pomnikiem gen. S. Sosabowskiego. Następnie o godz. 18.45 złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniającą Ofiary Katastrofy Smoleńskiej (przy Sanktuarium św. Jakuba), zaś o godz. 19.00 odbędzie się uroczystość pod tablicą Polskiej Rady Ludowej przy ul. Targowej 48.

Centralny punkt obchodów przypada na niedzielę 11 listopada 2018r. O godz. 10.00 w Sanktuarium św. Jakuba Ap. odprawiona zostanie msza św., a następnie na godz.11.00 zaplanowano  przemarsz pod Obelisk Niepodległości na Skwer Orła Białego.Uroczystości pod obeliskiem rozpoczną się około godz. 11.20. W programie: Apel Pamięci i salwa honorowa, złożenie kwiatów, wystąpienie Burmistrza Lęborka, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 oraz występ Orkiestry Dętej „Ziemia Lęborska”.

W tym czasie na pl. Pokoju w godz. od 11.00 do 16.00 mieszkańcy miasta będą mogli zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego oraz wyposażenia indywidualnego żołnierza, przygotowany przez 1. Lęborski Batalion Zmechanizowany. Tradycyjnie, również 11 listopada, o godz. 14.00 w kinie „Fregata” odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W ramach obchodów Święta Niepodległości, w sobotę 3 listopada o godz.11.00 odbędą się również Indywidualne Biegi Przełajowe z okazji Święta Niepodległości (start i meta w lasku przy stadionie miejskim).

Ponadto w dniach od 30 października do 15 grudnia 2018r. na ulicy Staromiejskiej przy Płycie Pocztowców Gdańskich czynny będzie fotoplastykon prezentujący archiwalne zdjęcia z początków niepodległości Polski.

Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości
Ważne
Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego
28-02-2019
Nie byłoby Budżetu Obywatelskiego, gdyby nie ciekawe i potrzebne pomysły...

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF