Urząd Miejski w Lęborku

Prace brukarskie na Waryńskiego

Utworzono: 18-04-2018

Coraz bliżej do zakończenia I etapu budowy ulicy Waryńskiego. Obecnie układana tam kostka granitowa. Po udrożnieniu ulicy i otwarciu ruchu dla samochodów rozpocznie się drugi etap prac na pozostałym odcinku ulicy i moście przez Kanał Młyński. Inwestycja w ścisłym historycznym centrum miasta prowadzona jest w ramach projektu  „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”.

Przed ułożeniem wysokiej jakości kostki granitowej i nowych krawężników korzystając z zerwania starej nawierzchni pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wymienili przyłącza wodociągowe, odcinek wodociągu pod ulicą oraz odbudowali studnie kanalizacyjne. Swoje prace modernizacyjne przeprowadzili także energetycy i gazownicy.

Zakres prac w projekcie „Skarby Lęborka…” obejmuje przebudowę jezdni i chodników ulicy Waryńskiego od mostu na rzece Łebie do ulicy Długosza. Na 32-metrowym odcinku od mostu do granic linii średniowiecznych obwarowań miejskich jezdnia będzie asfaltowa. Dłuższy, obecnie realizowany 100-metrowy odcinek jezdni i chodnika w kierunku placu Pokoju tak jak wyremontowane w poprzednich latach ulice w centrum miasta zyska nawierzchnię z wysokiej jakości kostki granitowej. W ramach inwestycji postawionych zostanie 8 nowych latarń ozdobnych. W II etapie prac przebudowany zostanie most przez Kanał Młyński. Drewniana i wyeksploatowana jezdnia mostu wymagała już remontu. Dzięki żelbetowej płycie pomostowej i nowej nawierzchni zniknie obecne ograniczenie tonażu do 5 ton. Roboty wykonuje Przedsiębiorstwo Budowlane Wiesław Wójcik z Lęborka, koszt prac to 1 mln 321 tys. zł.

Inwestycja na ulicy Waryńskiego to tylko część wielu działań realizowanych w ramach projektu „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. Warty ponad 13 mln projekt uzyskał 7 mln 360 tys. zł dofinansowania (60% wartości projektu) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Przedmiotem lęborskiego projektu jest przede wszystkim adaptacja Wieży Ciśnień w Parku Chrobrego, wieży kościoła NMP i Sanktuarium św. Jakuba Ap. na działalność muzealną, turystyczną i wystawienniczą oraz umiejscowienie w wieżach atrakcyjnych punktów widokowych.

W ramach projektu wyremontowane zostaną ulice: Waryńskiego, Młynarska, Długosza i Armii Krajowej (z fragmentami przyległych ulic: Chodukiewicza, Przyzamcze, Plac Pokoju), oraz fragment murów obronnych przy ul. Przymurnej. Zagospodarowany zostanie także skwer między ul. Przymurną, a rzeką Łebą.

Prace brukarskie na Waryńskiego
Prace brukarskie na Waryńskiego
Prace brukarskie na Waryńskiego
Prace brukarskie na Waryńskiego
Prace brukarskie na Waryńskiego
Prace brukarskie na Waryńskiego

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF