Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta

Utworzono: 15-01-2019

Zgodnie z harmonogramem przebiega remont i przebudowa ostatnich, do tej pory nieremontowanych ulic w historycznym centrum miasta. Stylem, wyglądem, użytymi materiałami czy ozdobnymi latarniami ulice nawiązywać będą do wcześniej wyremontowanych ulic w zrewitalizowanym kompleksowo śródmieściu Lęborka. Pierwsze efekty widać już przy Armii Krajowej i Młynarskiej w okolicy Sanktuarium św. Jakuba Ap.

Od początku robót, tj. połowy listopada ub. r. wykonawca położył kanalizację deszczową na Armii Krajowej (odcinek od Wyszyńskiego do Młynarskiej), Franciszkańskiej i części ul. Młynarskiej. We wszystkich tych miejscach trwają obecnie prace brukarskie z użyciem kostki kamiennej i granitowej. W ramach prac wyremontowana zostanie także ul. Chodukiewicza, Młynarska, Długosza, Gdańska (od Młynarskiej do Kossaka) oraz Przyzamcze (od Młynarskiej do mostu). Remont ulic uzupełni montaż ozdobnych latarń, ławek, koszy na śmieci oraz elementy małej architektury. Zasadzonych zostanie 41 nowych drzew, powstaną też nowe trawniki.

Remont ulic w centrum i wykopy związane z położeniem kanalizacji deszczowej wykorzystuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji do inspekcji sieci, wymiany w części wodociągu i razie potrzeb innych elementów sieci wodno-kanalizacyjnej. Prace modernizacyjne wykona też przy okazji Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

W ramach inwestycji swoje prace wykonują także archeolodzy. Wyznaczono 5 miejsc badań. W planach jest m.in. poszukiwanie fundamentów Baszty Gdańskiej czy pozostałości po baszcie nr 19. W najbliższym czasie wykopaliska ruszą przy ul. Chodukiewicza, tuż obok ogrodzenia Sanktuarium.

Zadanie pn. „Przebudowa ulic Armii Krajowej, Długosza, Franciszkańskiej, Gdańskiej, Młynarskiej, Chodukiewicza, Przyzamcze w Lęborku wraz z budową i przebudową infrastruktury technicznej” wykonuje Przedsiębiorstwo Budowlane „Wójcik” z Lęborka. Koszt inwestycji realizowanej w ramach projektu z  dofinansowaniem unijnym „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum” to 3 mln 978 tys. zł. Wszystkie prace mają zakończyć się do 20 czerwca 2019.

W ramach tego samego projektu przebudowana jest tzw. Wieża Ciśnień w Parku Chrobrego, remontowane są wieże kościołów św. Jakuba Ap. i NMP Królowej Polski, wyremontowano most nad Kanałem Młyńskim z ulicą Waryńskiego, odnowiono fragment murów przy ul. Przymurnej oraz wybudowano skwer pomiędzy Przymurną a rzeką Łebą.   

Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28441
Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28442
Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28443
Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28444
Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28445
Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28446
Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28447
Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28448
Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28449
Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28450
Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28451
Przebudowa ulic w historycznym centrum miasta 28452