Urząd Miejski w Lęborku

Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła - uroczystości już w najbliższą niedzielę

Utworzono: 22-07-2010
Kościół Św. Jakuba Apostoła zostanie w niedzielę 25 lipca ogłoszony Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła.  Tego dnia o godz. 12.15 ruszy uroczysty korowód z relikwiami św. Jakuba Ap. od ratusza do lęborskiej świątyni.
Św. Jakub Apostoł – Patron Miasta Lęborka był jednym z trzech, obok Piotra i Jana, najbliższych uczniów Chrystusa. Jest patronem pielgrzymów, aptekarzy, robotników, chorych na reumatyzm.
Relikwie z Kości (1 Stopnia) świątynia otrzymała z Watykanu staraniem duszpasterzy – franciszkanów.  Zostaną one uroczyście wprowadzone do świątyni podczas tegorocznych Uroczystości Odpustowych (Suma odpustowa – 25 lipca 2010 r., godz. 13), którym przewodniczyć będzie Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga. Uroczystości transmitowane będą przez TV Polonia.
Kościół Św. Jakuba - gotycka perełka i najstarsza budowla Lęborka od prawie siedmiuset stuleci wpisuje się w społeczny i głęboko religijny krajobraz miasta. Więź mieszkańców z najstarszą lęborską parafią wzmocniło ogłoszenie przez Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę w lipcu 1998 roku Świętego Jakuba Apostoła Starszego Patronem Miasta Lęborka. Wokół Świętego Jakuba jako opiekuna miasta nad rzeką Łebą zintegrowały się wszystkie lęborskie parafie, dając temu szczególny wyraz podczas Lęborskich Dni Jakubowych (Jarmarku Odpustowego Św. Jakuba). Nieoceniony jest wkład w tę integrację proboszczów-franciszkanów parafii Św. Jakuba: oo. Leszka Klekociuka, Mariusza Falkowskiego, Wiesława Przybysza i Piotra Pawlika. Podobnie ważne są inicjatywy Społecznego Komitetu Organizacyjnego Jarmarku Św. Jakuba (1996-2001), który od dziesięciu lat działa jako Lęborskie Stowarzyszenie Św. Jakuba Apostoła jednoczące wokół kultu Św. Jakuba wiernych z całego miasta. Od kilku lat propagowana jest w mieście Pomorska Droga Świętego Jakuba, która ma łączyć się z zachodnioeuropejskimi Szlakami Jakubowymi prowadząc do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

 

Ważne
Dzień Dziecka w Lęborku
15-05-2018
1 czerwca zapraszamy wszystkie dzieci na wspaniałą zabawę na Placu Pokoju. Czekają...

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF