Urząd Miejski w Lęborku

STARY ŚWIAT – NOWE ŻYCIE - wystawa w galerii Muzeum

Utworzono: 13-02-2018

Muzeum w Lęborku zaprasza 16 lutego 2018 r. o godz. 18.00 na otwarcie wystawy pt. STARY ŚWIAT – NOWE ŻYCIE  Lubowidz – Czarnówko – Wilkowo w Galerii "Strome Schody".

Wcześniej, o godz. 16.00, w sali audiowizualnej (piwnica) Muzeum, odbędzie się prezentacja i prelekcja na temat odkryć archeologicznych na cmentarzyskach w Lubowidzu, Czarnówku i Wilkowie.

Ekspozycja prezentować będzie wybór najbardziej okazałych pod względem zasobności w tzw. dary grobowe, pochówków ludności kultury wielbarskiej z pierwszych 3 wieków naszej ery (okres wpływów rzymskich).

Eksponaty w większości pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum w Lęborku (zabytki z Czarnówka i Wilkowa) oraz z Muzeum Narodowego w Szczecinie (zabytki z Lubowidza). Pozyskane zostały w wyniku kompleksowych archeologicznych badań wykopaliskowych na cmentarzyskach wspomnianej kultury znajdujących się w pobliżu Lęborka: w Lubowidzu, Czarnówku i Wilkowie.

Każde z wymienionych stanowisk stanowi nieocenione źródło wiedzy o starożytnych społecznościach zamieszkujących okolice Lęborka (Gmina Nowa Wieś Lęborska).

Odrębną i ciekawą historią są dzieje wykopalisk prowadzonych na trzech cmentarzyskach, z których każde odkryte zostało przypadkiem. Prowadzone w różnych okresach i za pomocą odmiennych technik prace są same w sobie historią archeologii Pomorza.
Przygotowywana ekspozycja ma na celu przybliżenie i uświadomienie zwiedzającym fenomenu i unikatowości lęborskiego mikroregionu osadniczego ludności kultury wielbarskiej, który w chwili obecnej jest największym i najlepiej rozpoznany w Europie. W granicach 3 nekropolii mogło zostać pochowanych nawet ponad 3000 ówczesnych mieszkańców. Pobocznym wymiarem wystawy będzie przybliżenie osiągnięć konserwacji i rekonstrukcji poprzez możliwość porównania stanu zabytku w chwili odkrycia do prezentowanego w gablotach.

Wystawę zorganizowano ze zbiorów Muzeum w Lęborku i Muzeum Narodowego w Szczecinie. PATRONAT HONOROWY: Burmistrz Miasta Lęborka Witold Namyślak oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku Delegatura w Słupsku.

STARY ŚWIAT – NOWE ŻYCIE  - wystawa w galerii Muzeum

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF