Święto Niepodległości w Lęborku

Utworzono: 06-11-2020

Tegoroczne Święto Niepodległości, ze względu na poważną sytuację epidemiologiczną i obowiązujące obostrzenia, będzie wyglądało inaczej niż zwykle.

Z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada o godz. 9.30 władze samorządowe na czele z Burmistrzem Miasta Witoldem Namyślakiem - w imieniu mieszkańców Miasta - złożą kwiaty pod Obeliskiem Niepodległości na Skwerze Orła Białego. O godzinie 10.00 odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Na ulicach wywieszone będą flagi państwowe.

 

11 listopada 1918 roku uznany został symbolicznie za dzień odzyskania niepodległości – tego dnia komendant I Brygady Legionów Józef Piłsudski, który dzień wcześniej wrócił do Warszawy zwolniony z więzienia w Magdeburgu, otrzymał z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową i rozpoczął konsultacje z przedstawicielami stronnictw politycznych w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu.

Dzień 11 listopada to także ważna data dla całej Europy. Tego dnia Niemcy podpisały rozejm, kończący wielką wojnę.

Po latach niewoli, latach, gdy Polska oficjalnie nie istniała, dzięki splotowi wielu wydarzeń i okoliczności nasza Ojczyzna powróciła na mapę polityczną Europy.

Proces odradzania się państwa polskiego był długotrwały i trudny. Polaków czekał ogrom pracy, pracy od podstaw – stworzenia centralnego rządu, scalenia ziem,  odbudowy ze zniszczeń wojennych, walki z zewnętrznymi zagrożeniami, a następnie odbudowy czy raczej budowy gospodarki, rozwiązywania trudnych problemów społecznych, narodowościowych.

Godne uczczenie wydarzeń sprzed ponad 100 lat jest naszym patriotycznym obowiązkiem i wyrazem przywiązania do wartości wyznawanych przez naszych przodków.