Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci

Utworzono: 27-09-2021

W Krępie Kaszubskiej i Gęsi uczczono pamięć ofiar Marszu Śmierci oraz pomordowanych przez hitlerowców więźniów KL Stutthof. W uroczystościach udział wzięli samorządowcy w tym Burmistrz Lęborka Witold Namyślak i Wicestarosta Edmund Głombiewski. Na cmentarz w Krępie Kaszubskiej dotarł także Piotr Tarnowski, dyrektor muzeum KL Sutthof.

W uroczystości z asystą kompanii honorowej 1. lęborskiego batalionu zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele administracji różnych szczebli, instytucji gminnych, miejskich i powiatowych, organizacji społecznych, politycznych, służby mundurowe, młodzież, a przede wszystkim rodziny, których bliscy spoczywają na tym cmentarzu zebrali się tego dnia, by złożyć hołd pamięci i po raz kolejny dać wyraz sprzeciwu wobec wojny, ludobójstwa, jako przejawów uniwersalnego wymiaru czystej postaci zła.

Mszę polową w intencji ofiar Marszu Śmierci odprawił Krzysztof Kozakiewicz – proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Białogardzie. Koncelebrantami nabożeństwa byli: ks. Władysław Palmowski, kapelan „Solidarności” i osób represjonowanych w stanie wojennym w Krakowie Nowej Hucie, zaangażowany w przywrócenie pamięci historycznej o więźniach KL Stutthof, ks. senior Alfons Formela oraz ks. Czesław Kubera, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Garczegorzu.

Zebranie obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. "Jak to możliwe..." w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu.

Uroczystości w Gęsi i Krępie upamiętniają wydarzenia z 1945r., kiedy z obozu KL Stutthof pędzono w katorżniczym marszu prawie 11 tys. więźniów. W ciągu 10 dni mieli przebyć od 120 do 170 km, do ośmiu obozów ewakuacyjnych w miejscowościach: Krępa Kaszubska, Gęś, Tawęcino, Gniewino, Toliszczek, Rybno, Nawcz i Łówcz. W zimowych warunkach, w mrozie życie straciło ok. 4 tys. osób. Pozostali zostali zamordowani przez eskortę, lub też zbiegli podczas postojów, korzystając z pomocy mieszkających w okolicy Kaszubów. W samej Gęsi, wg badaczy historii, życie straciło 500 więźniów.

 

/zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku/

Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40375
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40376
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40377
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40378
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40379
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40374
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40373
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40372
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40371
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40369
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40370
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40380
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40381
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40382
Upamiętnili ofiary Marszu Śmierci 40383