Urząd Miejski w Lęborku

Walce drogowe przed dworcem PKP

Utworzono: 19-03-2020

Rozpoczął się kolejny etap budowy Lęborskiego Węzła Przesiadkowego. Walce drogowe wyjechały na ulicę Dworcową przed dworzec PKP, gdzie trwa układanie asfaltowych jezdni. Zakończenie prac pozwoli na otwarcie ronda Warszawska - Dworcowa i udrożnienie dwustronnego przejazdu z ulicy Wojska Polskiego przez Warszawską do dworca. Skorzysta na tym m.in. miejska komunikacja, która wróci na swoją zwyczajową trasę z przystankiem przy dworcu.

Równoległe trwa budowa ulicy Dworcowej przy tzw. Wyładowni oraz dużej pętli autobusowej z 9 zadaszonymi stanowiskami dla lokalnych przewoźników wraz z parkingiem dla autobusów i co równie ważne parking dla 124 pojazdów osobowych (obecnie niezagospodarowana część ul. Dworcowej). Kolejnym etapem prac będzie budowa połączenia Dworcowej z Wojska Polskiego w okolicach stacji paliw Orlen. Wybudowane zostanie tam bezkolizyjne skrzyżowanie.  

Wykonawcą najważniejszych elementów węzła za ponad 25 mln zł jest firma STRABAG sp. z o.o. W ramach podpisanej umowy do lipca 2020 roku wybuduje ona węzeł przesiadkowy wraz z parkingami oraz wykona szereg prac związanych z budową kanalizacji deszczowej i remontem ulic przyległych do dworca PKP. 

Transportowa inwestycja odmieni okolice dworca PKP i pobliskich ulic oraz poprawi komfort pasażerów komunikacji kolejowej i autobusowej. W ramach wielomilionowej inwestycji zagospodarowany zostanie rozległy teren przydworcowy. Nowością będą miejsca postojowe typu kiss & ride o ograniczonym czasie postoju 3-5 minut dla wysiadających lub wsiadających pasażerów. Wybudowane zostaną ścieżki rowerowe i zadaszony parking dla rowerów oraz postój taxi. Duża część prac została już wykonana, jak chociażby ulica Sienkiewicza i część Dworcowej z parkingami, Bohaterów Monte Cassino od Dworcowej do hotelu, Grunwaldzka czy Warszawska.

W ramach budowy przesiadkowego węzła część skrzyżowań zastąpiły bezpieczne ronda: Dworcowa - Warszawska, Wojska Polskiego - Warszawska, Dworcowa – Sienkiewicza. Wyremontowana i udrożniona aż do Wojska Polskiego zostanie ulica Dworcowa. Z ulicą Wojska Polskiego łączyć ona się będzie skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Takie rozwiązanie wyprowadzi część ruchu z ul. Warszawskiej i Boh. Monte Cassino, a dworzec PKP uzyska nowe, alternatywne połączenie. Zmiany objęły Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Stawek w parku przebudowany został na przepływowy zbiornik retencyjny. Na całym obszarze Węzła Przesiadkowego zamontowane zostało nowe oświetlenie – 130 nowoczesnych lamp ledowych co pokazuje skalę transportowego przedsięwzięcia. Specjalnymi lampami doświetlone zostały przejścia dla pieszych. Ważnym elementem nowego węzła przesiadkowego była budowa tunelu pod torami łączącego dworzec PKP z ulicą Żeromskiego wraz z parkingami. Zakład Komunikacji Miejskiej pozyskał z dofinansowaniem unijnym 5 nowoczesnych autobusów marki Solaris.

Wartość realizowanego przez miasto projektu to aż 39,1 mln zł. Dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 włącznie z dodatkowymi środkami wyniesie ponad 24,7 mln zł.

Walce drogowe przed dworcem PKP
Walce drogowe przed dworcem PKP
Walce drogowe przed dworcem PKP
Walce drogowe przed dworcem PKP
Walce drogowe przed dworcem PKP
Walce drogowe przed dworcem PKP
Ważne
Reorganizacja pracy Urzędu Miejskiego w Lęborku
13-03-2020
Mając na celu powstrzymanie i ograniczanie ryzyka zakażenia koronawirusem Burmistrz...

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF