Urząd Miejski w Lęborku

Węzeł Przesiadkowy przy dworcu PKP z dotacją Marszałka Województwa

Utworzono: 01-08-2017

Prawie 26 mln zł ma kosztować budowa lęborskiego Węzła Przesiadkowego przy dworcu PKP. 85% z tej kwoty tj. 21 mln 436 tys. 514 zł stanowi pozyskana przez Miasto dotacja Marszałka Województwa Pomorskiego. Inwestycja finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego zrealizowana ma być do końca 2019 roku. Zadanie jest wpisane w Zintegrowane Porozumienie Terytorialne dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lęborka.

Transportowa inwestycja odmieni okolice dworca PKP i pobliskich ulic oraz poprawi komfort pasażerów komunikacji kolejowej i autobusowej. W ramach budowy Węzła Przesiadkowego powstanie m.in. długo wyczekiwany tunel pod torami łączący dworzec z ul. Żeromskiego oraz prawie 200 miejsc parkingowych.

W ramach wielomilionowej inwestycji zagospodarowany zostanie rozległy teren przydworcowy. Przy dworcu PKP powstanie pętla autobusowa z 9 zadaszonymi stanowiskami dla lokalnych przewoźników wraz z parkingiem dla autobusów i co równie ważne parking dla 124 pojazdów osobowych (obecnie niezagospodarowana część ul. Dworcowej) oraz mniejsze parkingi przy ul. Żeromskiego (49 miejsc), u zbiegu ulic Dworcowej i Sienkiewicza (29 miejsc) i 10 Marca (11 miejsc).  Nowością będą miejsca postojowe typu kiss & ride o ograniczonym czasie postoju 3-5 minut dla wysiadających lub wsiadających pasażerów. Wybudowane zostaną ścieżki rowerowe i zadaszony parking dla rowerów oraz postój taxi.

Na całej długości wyremontowana wraz z chodnikami zostanie ulica Dworcowa i Warszawska. Ta druga na skrzyżowaniu z ul. Grunwaldzką zyska tzw. bezpieczne wyniesione skrzyżowanie co zwiększy bezpieczeństwo uczniów „Rolniczaka”. Wybudowane zostaną też nowe zatoczki i wiaty autobusowe. Budowa kanalizacji deszczowej na ul. 10 Marca pozwoli na remont nawierzchni ulicy i chodników do wysokości hotelu. Podobny zakres prac tj. budowa kanalizacji deszczowej z odtworzeniem ulic i chodników czeka ul. Sienkiewicza (odcinek od Dworcowej do Grunwaldzkiej) oraz Grunwaldzką (od Sienkiewicza do Zwycięstwa).

Część obecnych skrzyżowań zastąpią bezpieczne ronda: Dworcowa - Warszawska, I Armii WP – Warszawska, Dworcowa – Sienkiewicza. Wyremontowana i udrożniona aż do I Armii WP (przy stacji „Orlenu”) zostanie ulica Dworcowa. Z ulicą I Armii WP łączyć ona się będzie skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Takie rozwiązanie wyprowadzi część ruchu z ul. Warszawskiej i 10 Marca, a dworzec PKP uzyska nowe, alternatywne połączenie. Zmiany obejmą Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Stawek w parku przebudowany zostanie na przepływowy zbiornik retencyjny, podniesiony zostanie też teren parku. W ramach prac dodatkowych niezwiązanych z budową Węzła wyremontowane zostaną parkowe alejki. Na całym obszarze Węzła Przesiadkowego zamontowane zostanie nowe oświetlenie – 130 nowoczesnych lamp ledowych co pokazuje skalę transportowego przedsięwzięcia.

W ramach projektu Zakład Komunikacji Miejskiej w Lęborku zakupi 5 nowoczesnych autobusów spełniających normę ekologiczną Euro 6. Pozwoli to na rozbudowanie sieci połączeń m.in. w dzielnicy Lębork-Wschód czy w rejonie ulicy Harcerzy.

Wszystkie roboty mają być wykonane do końca roku 2019. W miesiącu sierpniu br. w Urzędzie Marszałkowskim ma zostać podpisana umowa ws. ponad 21 milionowego dofinansowania. Następnie Miasto ogłosi przetarg na wykonanie Węzła. Inwestycja zostanie podzielona na kilka etapów, tak by uciążliwość dla mieszkańców i pasażerów była jak najmniejsza. W pierwszej kolejności ruszą prace związane z budową tunelu pod torami.

Węzeł Przesiadkowy przy dworcu PKP z dotacją Marszałka Województwa
Ważne
Lęborskie Dni Jakubowe już 20-22 lipca!
18-07-2018
Lęborskie Dni Jakubowe, największa i najważniejsza impreza...

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF