Urząd Miejski w Lęborku

XIV Lęborski Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Utworzono: 03-10-2017

Tak jak w poprzednich trzynastu latach, w dniach sąsiadujących z Dniem Papieskim  (od 6 do 16 oraz 22 października 2017 r.) na terenie miasta Lęborka i gminy Nowa Wieś Lęborska (dekanat lęborski) organizowane będą wydarzenia kulturalne nawiązujące do hasła przewodniego  – w tym roku jest to zachęta płynąca z całego nauczania św. Jana Pawła II „IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ”.

Do nauczania św. Jana Pawła II i jego zachęty „Idźmy naprzód z nadzieją”  nawiązywać będą przygotowane wydarzenia XIV LTKCh, na które serdecznie zapraszamy.

Znajdziemy wśród nich m.in.: II Warsztaty Gospel dla dzieci i młodzieży (sobota 7.10), rajd rowerowy i pieszy oraz spotkanie przy ognisku na wspólnym śpiewaniu przy gitarze (Enklawa w Obliwicach, sobota 7.10). Będzie też spotkanie w środę 11 października o 19.00 w sali przy Sanktuarium św. Jakuba Ap. z dwoma lęborskimi caminowiczkami, które pieszo (Katarzyna) i rowerem (Joanna) przemierzyły pielgrzymi szlak  prowadzący do grobu patrona Lęborka,  znajdujący się w Santiago de Compostela. Po ich relacji znany gdański duet gitarowy da koncert muzyki flamenco. Na pewno ważne, dla tych, którzy chcą we wierze iść naprzód z nadzieją będzie nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy ewangelickiej przy ul, Wojska Polskiego (czwartek, 13.10).     

W ramach Tygodnia przeprowadzony zostanie też konkurs recytatorski twórczości Karola Wojtyły w LO nr 2 oraz rozstrzygnięty konkurs plastyczny (22.10). W ramach XIV LTKCh świętować będziemy podczas odpustu 16 października 25 lat parafii św. Jadwigi Śląskiej oraz 70 lat pobytu sióstr pasjonistek w Lęborku.

W Dniu Papieskim 8 października na terenie dekanatu lęborskiego prowadzona będzie kwesta na papieski fundusz stypendialny, z którego korzysta kilka tysięcy polskiej, uzdolnionej a będącej w niedostatku materialnym, młodzieży. 

Wsparcia organizacyjne i finansowe kilkunastu organizatorom Tygodnia udzielili Burmistrz Lęborka, Starosta Lęborski oraz Wójt gminy Nowa Wieś Lęborska, a współorganizatorami wydarzeń są parafie oraz wiele instytucji i organizacji społecznych i kulturalnych.

Uczestnictwo w XIV Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej to okazja, aby zaczerpnąć radości życia, uświadomić sobie, że jesteśmy potrzebni i zaproszeni do spotkania z drugim człowiekiem, a przez niego z Bożą opatrznością. Papież uczył nas że jesteśmy marzeniem Boga, który pragnie dla nas szczęścia. Zaznaczał wyraźnie, że żywa nadzieja chroni przed egoizmem i prowadzi do szczęścia miłości, a przy pomocy łaski Bożej i przy współpracy ludzkiej wolności zawsze pozostaje dla człowieka otwarta duchowa przestrzeń nadziei. W kategoriach wiary nie chodzi o radość naiwną ani też o nadzieję próżną. Radość z dobra i nadziei na zwycięstwo w człowieku i w świecie nie odsuwa na margines lęku o to dobro, o zniweczenie nadziei.

Szczegółowy program XIV LTKCh do pobrania w załączniku.

XIV Lęborski Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
XIV Lęborski Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
XIV Lęborski Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
Ważne
Lęborskie Dni Jakubowe już 20-22 lipca!
18-07-2018
Lęborskie Dni Jakubowe, największa i najważniejsza impreza...

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF