Urząd Miejski w Lęborku

Zarejestruj się jako dawca szpiku – akcja w Lęborku

Utworzono: 10-09-2019

W lęborskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli DKMS oraz lęborskich inicjatorów zaplanowanej jeszcze we wrześniu akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku na terenie Lęborka.

Akcja rejestracji przeprowadzona zostanie w sobotę 21 września w 3 punktach: przy Kauflandzie (godz. 9-18), przy DH Kupiec (9-14), na Placu Pokoju (10-16) oraz 22 września przy kościołach: NMP (godz. 11-15), św. Jakuba Ap. (10-14) i Miłosierdzia Bożego (10-15).

W dniu 28 września akcja przeprowadzona będzie również podczas Pożegnania Lata w Łebie (od godz. 15.00).

Inicjatorem akcji w naszym mieście jest pani Ewa Repp, mama 25-letniego Konrada, który na początku tego roku zachorował na ostrą białaczkę szpikową. Od potwierdzenia diagnozy w kwietniu br. Konrad przez praktycznie cały czas przebywa w szpitalu. Otrzymał już 3 cykle chemii i zakwalifikowany został do przeszczepu szpiku od osoby niespokrewnionej.

O wsparcie akcji i rejestrowanie się potencjalnych dawców apelowała mama Konrada, przedstawiciele DKMS, a także mama małej Zosi, która 3 lata temu też zachorowała na białaczkę i miała przeszczep szpiku.

Do udziału w akcji przekonywała również pani Małgorzata, młoda lęborczanka, która jakiś czas temu została dawcą szpiku dla chorego z Hiszpanii. Przybliżyła zebranym, jak przebiegały procedury i samo pobranie od niej szpiku zapewniając, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i już 5 dni później pokonała trasę w Biegu Niepodległości. Dawca szpiku nie ponosi żadnych kosztów związanych z procedurą i podróżą do miejsca, w którym szpik jest pobierany.

Burmistrz Lęborka Witold Namyślak apelując do lęborczan o rejestrowanie się podczas najbliższej akcji stwierdził, że taki gest nic nie kosztuje, a oddając cząstkę siebie można podarować komuś życie. Może to stać się dla nas źródłem głębokiej radości i szczęścia.

Przedstawiciel DKMS-u dziękował burmistrzowi miasta za wielokrotne wspieranie działań Fundacji i akcji organizowanych w Lęborku, określając postawę władz miasta jako wzorcową.

Podstawowe warunki, aby zostać potencjalnym dawcą szpiku: wiek 18-55 lat, dobry ogólny stan zdrowa. Rejestrujący się wypełnią formularz, przeprowadzany jest wstępny wywiad lekarski, pobierany jest wymaz z policzka.

Zarejestruj się jako dawca szpiku – akcja w Lęborku
Zarejestruj się jako dawca szpiku – akcja w Lęborku
Ważne
Zmiana organizacji ruchu na odcinku al. Niepodległości
20-08-2019
Firma WANT Sp. z o.o.- wykonawca remontu mostu nad rzeką Łebą w ciągu drogi...

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF