Cześć i chwała Bohaterom! - Lębork w hołdzie Powstańcom Warszawskim
Uruchomione 1 sierpnia 2025 r. o 17:00 – w godzinę „W” – syreny alarmowe rozpoczęły w Lęborku obchody upamiętniające 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Po wybrzmieniu ich sygnału uczestnicy uroczystości na skwerze przy placu Pokoju odśpiewali Hymn Polski.
W okolicznościowym przemówieniu burmistrz miasta Jarosław Litwin mówił o jednym z największych poświęceń w naszej historii dla odzyskania niepodległości Ojczyzny i tych, którzy stanęli do walki o wolną Polskę.
– Warszawa 1944 roku to miasto zmęczone wojną, ale nie złamane duchem. Polacy – młodzi, często nastoletni – chwycili za broń. Nie dlatego, że mieli szansę militarną, ale dlatego, że nie mogli już dłużej żyć w upokorzeniu. Bo wolność była dla nich ważniejsza niż życie. Powstanie Warszawskie, które trwało 63 dni, było z jednej strony świadectwem ogromnej odwagi i honoru, ale też narodową tragedią.
Burmistrz nawiązał do aktualnej, niespokojnej sytuacji geopolitycznej w Europie.
– Wojna toczy się tuż za naszą wschodnią granicą. Tysiące kilometrów od Lęborka? Nie. To tuż obok. Dlatego musimy zadać sobie pytanie: czy my – współcześni Polacy – jesteśmy gotowi stanąć do walki, gdy znów wybije godzina „W”? Czy mamy w sobie ten sam upór, odwagę, gotowość do poświęcenia? Czy potrafimy w codziennym życiu być solidarni, zjednoczeni, odpowiedzialni za siebie nawzajem?
Upamiętniając powstańczy zryw sprzed 81 lat, lęborczanie ułożyli symbol Polski Walczącej z białych i czerwonych zniczy oraz wysłuchali powstańczych pieśni patriotycznych.
W uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy, władze miasta i powiatu, członkowie organizacji i partii politycznych, kombatanci, harcerze oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. Honorową asystę uroczystości zapewnili żołnierze z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego i harcerze Hufca ZHP Lębork im. Polskich Olimpijczyków.
Na zakończenie uroczystości Burmistrz Miasta Lęborka podziękował uczestnikom za udział w obchodach oraz zachowywanie pamięci o tym ważnym wydarzeniu w polskiej historii.
– Dziękuję wszystkim za obecność. Wasza postawa, flagi, znicze, ta chwila milczenia i pamięci są dowodem, że w Lęborku pamięć o powstaniu nie gaśnie. Wręcz przeciwnie – trwa, żyje, i – jak pokazuje dzisiejszy dzień – inspiruje kolejne pokolenia. Cześć i chwała Bohaterom!
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00 jako część akcji „Burza”, zorganizowanej przez Armię Krajową przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Miało na celu wyzwolenie stolicy przed wkroczeniem Armii Czerwonej. W powstaniu wzięło udział 40–50 tys. żołnierzy Armii Krajowej, a planowany na kilka dni zryw trwał ponad dwa miesiące, do 3 października 1944 r.
Powstanie zostało okupione dużymi stratami – zginęło ok. 18 tys. powstańców i 150–180 tys. cywilów, a Warszawa została niemal doszczętnie zniszczona. Około 500 tys. mieszkańców stolicy wypędzono. Mimo klęski militarnej, powstanie stało się symbolem walki o wolność.



























