Ślubowanie nowych uczniów Szkoły Podstawowej nr 8
W poniedziałek, 1 września 2025 r. w szkołach i przedszkolach rozpoczął się rok szkolny 2025/2026. Ślubowanie i pasowanie na uczniów było najważniejszym elementem uroczystej inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 8 im. Mikołaja Kopernika. W tak ważnym wydarzeniu dla dzieci przyjętych w poczet społeczności szkolnej uczestniczył zastępca burmistrza Miasta Lęborka Krzysztof Król, absolwent tej placówki.
W SP8 inauguracja roku szkolnego odbyła się w trzech odsłonach. Zastępca burmistrza wziął udział w apelu dla najmłodszych uczniów, rozpoczynających szkolną edukację. Podniosłym elementem było ślubowanie na ucznia.
- 39 lat temu sam stałem wprawdzie w innej sali, ale jako uczeń klasy pierwszej w tej szkole i również składałem swoje pierwsze ślubowanie. Dziś mogę z przekonaniem powiedzieć: to naprawdę dobra szkoła – miejsce, które daje solidne fundamenty, rozwija talenty i uczy przyjaźni na całe życie. Drodzy Pierwszoklasiści, życzę Wam w imieniu swoim, ale też burmistrza Jarosława Litwina, odwagi, ciekawości świata i radości z nauki. Niech każdy dzień przynosi Wam nowe przygody i powody do dumy! – powiedział Krzysztof Król, zastępca burmistrza Miasta Lęborka.
Pasowanie na ucznia to uroczysta ceremonia odbywająca się na początku nauki w szkole podstawowej, podczas której pierwszoklasiści oficjalnie zostają przyjęci do grona uczniów. Nowi uczniowie szkoły składają uroczyste ślubowanie, a następnie delikatnym dotknięciem w ramię, specjalnie przygotowanym wielkim ołówkiem czy długopisem, dyrekcja dokonuje pasowania dziecka na ucznia tejże szkoły.
W Szkole Podstawowej nr 8 rok szkolny rozpoczęło 637 uczennic i uczniów w 27 oddziałach. To druga pod względem liczebności uczniów publiczna szkoła podstawowa w Lęborku, którą kieruje dyrektor Daniel Nadworski.
Naukę w lęborskich szkołach podstawowych rozpoczęło dziś 1145 uczennic i uczniów w 49 oddziałach I-III oraz 1852 uczennic i uczniów w 80 oddziałach IV-VIII, razem 3965 osób.
Niepubliczne i prywatne przedszkola w Lęborku przyjmą w roku szkolnym 2025/2025 w Lęborku ok. 516 dzieci a szkoły 135 uczennic i uczniów.























