Urząd Miejski w Lęborku

Muzeum w Lęborku

84-300 Lębork, ul. Młynarska 14/15, tel. (59) 8622 414
www.muzeum.lebork.pl
biuro [AT] muzeum [DOT] lebork.pl
 
Muzeum w Lęborku zlokalizowane jest w ścisłym, historycznym centrum miasta i mieści się w bogatych wnętrzach kamienicy z ok. 1910 roku oraz w dwóch średniowiecznych basztach. Początki gromadzenia zbiorów sięgają XIX w. W Muzeum prezentowana jest niezwykle bogata kolekcja zabytków archeologicznych. W ramach chronologicznie prezentowanej ekspozycji można poznać prahistorię ziemi lęborskiej na tle najdawniejszych dziejów Pomorza. 
 
Wśród unikatowych zbiorów odnajdziemy eksponaty, które znalazły się tu już w czasach przedwojennych, jednakże przeważająca większość pochodzi ze współczesnych badań wykopaliskowych prowadzonych przez Muzeum. Na uwagę zasługuje niepowtarzalna kolekcja popielnic twarzowych kultury pomorskiej z początków epoki żelaza, na których umieszczono detale ludzkiej twarzy oraz rozbudowaną ornamentykę roślinną i astralną. Muzeum szczyci się również pokaźnym zbiorem zabytków z okresu wpływów rzymskich. Na tę część ekspozycji składają się liczne ozdoby ciała i stroju wykonane z brązu, srebra i złota, naczynia metalowe, przedmioty codziennego użytku, narzędzia oraz broń. Niektóre z prezentowanych egzemplarzy zostały wykonane na terytorium Cesarstwa Rzymskiego.
 
Można tu także obejrzeć unikatową kolekcję zabytków średniowiecznych, jaką jest m. in. tzw. skarb z Lęborka - olbrzymi zbiór srebrnych szelągów z XV w. lub kolekcję brakteatów, czyli blaszanych, cienkich monet bitych w Europie Środkowej od XII do XVI w. Muzeum skrywa także wysokiej klasy zabytki sztuki dawnej - meble gdańskie i hamburskie z XVII i XVIII w. niezwykle cenione w miastach północnej Europy. Zbiory rzemiosła artystycznego: naczynia cynowe, metalowe okucia trumienne, porcelana i witraże czynią wystawę usytuowaną na I piętrze Muzeum teatrem pięknych przedmiotów, świadczącym o gustach i zwyczajach dawnych mieszkańców pobrzeża Bałtyku.
 
Odwiedzając Muzeum można jednocześnie zapoznać się z sylwetką prekursora idei telewizji. To tutaj, w Lęborku, urodził się wizjoner Paul Julius Gottlieb Nipkow - twórca tzw. teleskopu elektrycznego. Odkrycie tzw. „tarczy Nipkowa" doprowadziło do badań nad przesyłaniem obrazu, a w konsekwencji do powstania pierwszego telewizora na świecie. W zaaranżowanym gabinecie Paula Nipkowa w Muzeum goście zapoznają się z historią telewizji oraz pierwszymi odbiornikami telewizyjnymi i innymi niesamowitymi zabytkami techniki.
Ekspozycja znajdująca się na trzecim piętrze Muzeum prezentuje wnętrze mieszkalne chaty kaszubskiej z przełomu XIX/XX wieku. W dwóch pomieszczeniach zostały zgromadzone eksponaty kultury materialnej, które obrazują wygląd izby głównej oraz pomieszczenia sypialno-bawialnego. Wystawa jest bogata w różnego rodzaju narzędzia używane przez Kaszubów w życiu codziennym, poczynając od tych związanych z uprawą ziemi, poprzez te, które używali rybacy, aż po przedmioty, które znaleźć można było w kaszubskiej kuchni.
Na poddaszu znalazła swoje miejsce prężnie działająca od 1988 r. Galeria „Strome Schody" goszcząca wystawy sztuki współczesnej artystów z całej Polski, jak i z zagranicy.
 
Organizowane były tutaj wystawy indywidualne i zbiorowe, m.in. malarstwa Władysława Hasiora, Franciszka Maśluszczaka, Kiejstuta Bereźnickiego, Włodzimierza Łajminga, Janusza Akermana, Teresy Miszkin, Hugona Laseckiego, Krzysztofa Grzesiaka i wieku innych; rysunku i grafiki - Guntera Grassa, Tadeusza Kulisiewicza, tkaniny - Aldony Tarwajnis, Małgorzaty Żerwe, Ewy Rosiek-Buszko i innych. Galeria organizuje również wystawy zbiorowe, „problemowe" przez zaproszenie artystów hasłem wywoławczym /np. „Kantor Kwadrat" - poświęcona Tadeuszowi Kantorowi z udziałem m.in. Erny Rosenstein, E. Geno-Małkowskiego, C. Wodnickiej/. Była i jest organizatorem lub współorganizatorem wystaw międzynarodowych - grafiki /w tym „Triennale Stu Miast" przygotowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie/, malarstwa np. „Chwała kobiecie", przygotowanej we współpracy z galeriami niemieckimi i francuskimi i wielu innych. W baszcie nr 27 (przy ul. Basztowej) można zgłębić wiedzę nt. ziołolecznictwa i zapoznać się z bogactwem wzorów kaszubskich. W baszcie nr 24 (przy ul. Derdowskiego) prezentowana jest ekspozycja związana z bronią i uzbrojeniem z XIV i XV w. 
Rekonstrukcje całego systemu obronnego i miasta sprzed ponad 600 lat ukazuje film z animacją 3D.
 
Wstęp na baszty nr 24 i 27 oraz na projekcję filmu z animacją 3D jest bezpłatny.
 

Godziny otwarcia muzeum:

  • poza sezonem od wtorku do piątku w godz. 10.00 - 16.00
  • w soboty w godz. 10.00 - 15.00
  • w niedziele w godz. 9.00 - 14.00
  • w sezonie od wtorku do piątku w godz. 10.00 - 18.00
  • w soboty w godz. 10.00 - 15.00
  • w niedziele w godz. 9.00 - 14.00
Ceny biletów: normalne - 10,00 zł, ulgowe - 5,00 zł
przewodnik - 50,00 zł
lekcja muzealna - 3,00 zł od osoby
lekcja muzealna z warsztatami (np. glina, papier czerpany) - 5,00 zł od osoby; inne warsztaty - w zależności od użytych materiałów
 
Poza sezonem dniem bezpłatnym jest niedziela, w sezonie - piątek.
 
Muzeum w Lęborku jest instytucją samorządową podlegającą Urzędowi Miejskiemu w Lęborku działającą na podstawie Statutu Muzeum w Lęborku nadanego przez Radę Miejską w Lęborku [Uchwała Nr IV-52/2003] w uzgodnieniu z Ministrem Kultury.
Ważne
Życzenia Wielkanocne dla mieszkańców
15-04-2019
   

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF