Modernizacja miejskiego systemu zaopatrzenia w ciepło

Modernizacja systemu ciepłowniczego w Lęborku ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego miasta. Zadanie wpisane zostało do projektu „Impuls do zmian – Aktywny, Bezpieczny i Ekologiczny Lębork”. Jeśli projekt uzyska dofinansowanie, podjęte zostaną działania obejmujące dekarbonizację miejskiego systemu ciepłowniczego oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Konsultacje społeczne, wizje terenowe i spotkania z ekspertami pozwoliły określić priorytety zadania, w tym:

  • Instalację pomp ciepła, których dolnym źródłem są ścieki oczyszczone,
  • Wdrażanie technologii odnawialnych źródeł energii,
  • Organizację edukacyjnych wizyt w ciepłowniach i lekcji dla dzieci i młodzieży.

W trakcie prac przygotowawczych przeanalizowano miejski system ciepłowniczy w Lęborku. Biorąc pod uwagę wielkości emisji gazów cieplarnianych na jednostkę ciepła, obecny system pozostanie efektywny tylko do 31.12.2025 r. Brak pełnego przejścia na OZE powoduje dalszą emisję szkodliwych gazów oraz konieczność płacenia opłat związanych z zakupem uprawnień do handlu emisjami CO2. Ponadto zapotrzebowanie na moc cieplną w mieście stale rośnie (w roku 2021 zamówiona moc cieplna wynosiła około 48,83 MWt, natomiast w 2023 roku było to 51,1 MWt, co oznacza wzrost względem roku 2021 o ok. 4,4%). Porównując to z dostępną mocą (54,67 MWt) oraz zakładając podobny trend wzrostu zapotrzebowania, potrzebne jest rozszerzenie produkcji ciepła przy jednoczesnym odchodzeniu od paliw kopalnych.

Zmniejszenie udziału węgla jako surowca do produkcji ciepła przełoży się na poprawę jakości powietrza w Lęborku i umożliwi zwiększenie udziału energii odnawialnej  w całkowitej produkcji ciepła. Jest to ważne w kontekście zidentyfikowania w Lęborku problemów w zakresie jakości powietrza, w szczególności w zakresie dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 oraz benzo(a)pirenu. Pod koniec października 2024 roku natężenie PM10 w Lęborku wyniosło 22,47 µg/m³ i było dwukrotnie większe od natężenia PM10 w okolicznych miastach jak Gdańsk, Gdynia, Sopot czy Słupsk.

Przedmiotem inwestycji będzie budowa układu technologicznego pomp ciepła na ściekach oczyszczonych (2,4 MWt) oraz agregatu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym (1,21 MWt, 0,99 MWe) w Lęborku przy ul. Pionierów 23. Cały układ technologiczny wymagać będzie posadowienia budynku pomp ciepła, kontenerowego budynku agregatu kogeneracyjnego, kontenerowej stacji transformatorowej wraz z rozdzielnią elektryczną, budowę dojść i dojazdów do obiektów oraz żelbetowego zbiornika buforowego na ścieki oczyszczone wraz z komorą przelewową ścieków oczyszczonych. Pompy ciepła będą zasilane energią elektryczną wytworzoną przez agregat kogeneracyjny.

W ramach zadania realizowane będą także takie działania jak:

  • Prowadzenie „Lekcji Ciepła” w przedszkolach i szkołach o tematyce wytwarzania i dystrybucji ciepła.
  • Zorganizowanie wizyt przedszkoli i szkół w ciepłowni.
  • Zorganizowanie konkursu plastycznego w szkołach.
  • Zorganizowanie spotkania z mieszkańcami miasta, omówienie dobrych praktyk w oszczędzaniu ciepła, przybliżenie problematyki lokalnej ciepłownictwa,
  • Informowanie mieszkańców poprzez stronę internetową i media społecznościowe o efektach realizacji projektu m.in. o poziomie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Poniżej dostępna jest Strategia dekarbonizacji MPEC: