Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców - rozbudowa monitoringu miejskiego

W ramach przygotowań do złożenia projektu w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, Lębork rozpoczął działania w zakresie rozbudowy monitoringu miejskiego, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Pomysł rozpoczął się od analizy miejsc problematycznych zgłaszanych przez mieszkańców oraz konsultacji z policją i strażą miejską.

Zgłoszenia mieszkańców kluczem do skutecznych działań.

Na podstawie zgłoszeń stworzono mapę problematycznych lokalizacji, które zostały zweryfikowane podczas wizji lokalnych. Następnie mapę przedstawiono mieszkańcom w formie ankiety internetowej (CAWI). Do 27 grudnia 2024 r. zebrano 107 odpowiedzi, które potwierdziły zaproponowane lokalizacje kamer oraz wskazały dodatkowe miejsca wymagające objęcia monitoringiem.

Nowe lokalizacje kamer monitoringu.

W wyniku analiz i konsultacji zaplanowano rozmieszczenie kamer w kluczowych punktach miasta, takich jak:

  • Skrzyżowanie Al. Wolności/A. Krajowej oraz ul. Pileckiego/Grunwaldzkiej,
  • Park Chrobrego (7 kamer),
  • Stadion Miejski (4 punkty, 6 kamer),
  • Aleja Niepodległości/Targowa,
  • Park Michalskiego (2 kamery) i wiele innych.

Jeśli projekt uzyska dofinansowanie, kamery zostaną zamontowane do 2028 r. Poniżej wyniki badania mieszkańców dotyczące wskazanych wyżej miejsc monitoringu:

Dodatkowo ankieta skierowana do mieszkańców wskazała potrzebę rozbudowy monitoringu m.in. w okolicach szkół, placów zabaw czy dworca kolejowego.

Wyniki ankiety i kolejne kroki.

W ankiecie mieszkańcy jednoznacznie uznali, że rozbudowa monitoringu znacząco poprawi bezpieczeństwo w mieście.

Działania te są także elementem wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Szwajcarskiego, co umożliwi ich realizację na szeroką skalę (jeśli projekt otrzyma dofinansowanie). Od stycznia 2025 r. planowane jest również zatrudnienie dodatkowego personelu do obsługi monitoringu.

Bezpieczny Lębork – wspólny cel

Realizacja projektu monitoringu miejskiego to istotny krok w stronę poprawy jakości życia w Lęborku. Dzięki współpracy mieszkańców, władz miasta oraz służb porządkowych, Lębork stanie się miejscem bardziej przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich.

Poniższy wykres stanowi odpowiedź na pytanie – „Wybrane nowe punkty monitoringu miejskiego są najbardziej potrzebne i muszą pilnie powstać. Dlatego zadanie zostanie ujęte we wniosku o dofinansowanie składanym w ramach Polsko – Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Jednakże czy widzisz potrzebę dalszej rozbudowy monitoringu w następnych latach?”

Zapraszamy do śledzenia postępów projektu na stronie internetowej miasta oraz do dalszego zgłaszania sugestii dotyczących bezpieczeństwa w Lęborku pod adresem: https://tiny.pl/v20m0kcr