Mieszkańcy Lęborka zdecydowanie na TAK w sprawie zmiany granic miasta
Zakończyły się konsultacje społeczne dla mieszkańców Lęborka dotyczące rozszerzenia granic administracyjnych miasta. Ich wynik jest jednoznaczny. Ponad 78 procent głosujących poparło tę propozycję, dając tym samym silny mandat zaufania działaniom burmistrza Lęborka i Rady Miejskiej.
Celem konsultacji, które rozpoczęły się o północy 25 lutego 2025 r. i trwały do 11 marca 2025 r. było poznanie przez władze Miasta Lęborka stanowiska mieszkańców miasta odnośnie zmiany granic Lęborka, poprzez włączenie do jego obszaru części terenów okalających Miasto, leżących w gminie Nowa Wieś Lęborska. Z wnioskiem o przyłączenie do Lęborka zgłosili się mieszkańcy gminy Nowa Wieś Lęborska.
Procedura została przeprowadzona zgodnie z uchwałą nr VIII-96/2025 Rady Miejskiej w Lęborku z dnia 17 stycznia 2025 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji w przedmiocie zmiany granic administracyjnych Gminy Miasto Lębork oraz Zarządzeniem Burmistrza Lęborka nr 42/2025 z dnia 18 lutego 2025 r. Konsultacje były prowadzone w formie elektronicznej oraz papierowej na platformie www.lebork.wdialogu.pl oraz w ratuszu.
Przez okres 2 tygodniu swoją opinię wyraziło 854 mieszkańców Lęborka. 78,11% (667 osób) zagłosowało ZA poszerzeniem granic Lęborka, 19,67% (168) było przeciwnego zdania. Od głosu wstrzymało się 19 osób (2,22% głosujących).
Wynik konsultacji społecznych nie pozostawia wątpliwości – lęborczanie pozytywnie przyjęli wniosek części mieszkańców gminy Nowa Wieś Lęborska o zmianę granic i przyszłość swojego miasta widzą w dynamicznym rozwoju i otwieraniu nowych możliwości.
– To nie tylko liczby, to coś więcej – to zaufanie, które zobowiązuje. Lęborczanie pokazali, że chcą silnego, dynamicznie rozwijającego się miasta. Większy i silny Lębork to wartość dodana nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również terenów podmiejskich. To urealnienie wpływów podatkowych, przeznaczonych na zadania, które realizuje miasto, a z których chętnie korzystają mieszkańcy sąsiednich miejscowości (pływalnia, place zabaw, domy kultury, boiska, biblioteka, muzeum). Miasto wygeneruje oszczędności z powodu efektu skali i zwiększy efektywność zarządzania, dziś oddalonymi od centrum gminy terenami. – mówi burmistrz Lęborka Jarosław Litwin.
Wynik konsultacji społecznych wśród mieszkańców Lęborka wraz z dodatkowymi opiniami i ekspertyzami obejmującymi uwarunkowania społeczne, ekonomiczne, gospodarcze i przestrzenne zostaną zwarte we wniosku do Wojewody Pomorskiego o opinię. Zaopiniowany wniosek zostanie następnie przekazany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję do 31 lipca 2025 r. podejmie Rada Ministrów. Zmiana granic administracyjnych zgodnie z wnioskiem lub w jego części obowiązywać będzie od 1 stycznia 2026 roku.