Zmiana granic Lęborka. Pytania i odpowiedzi cz. 1

Utworzono: 31-01-2025

W związku z planowanymi konsultacjami społecznymi oraz procedurą analizy możliwości zmiany granic Lęborka trwają prace porównawcze, które obejmują różne aspekty funkcjonowania obu samorządów. W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele pytań na które systematycznie samorząd Lęborka będzie odpowiada. Dla usystematyzowania dialogu przygotowano odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

1. Czy procedura zmiany granic administracyjnych gminy i miasta rozpoczęła się pospiesznie i z zaskoczenia?
Nie. Wszystko realizowane jest zgodnie z obowiązującymi przepisami i terminami. Podczas VIII Sesji Rady Miejskiej Lęborku w dniu 17 stycznia 2025 r. na wniosek burmistrza przyjęto dwie uchwały uruchomiające proces analiz i konsultacji społecznych nt. zasadności zmian administracyjnych miasta Lęborka. To odpowiedź na liczne wnioski mieszkańców gminy Nowa Wieś Lęborska i właścicieli gruntów graniczących z miastem Lęborkiem. O pojawieniu się takich wniosków został wcześniej, podczas dwóch spotkań, poinformowany Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska.
W kolejnych miesiącach Miasto Lębork i Gmina Nowa Wieś Lęborska przeprowadzą konsultacje społeczne. By proces konsultacji był skuteczny, niezbędne było podjęcie wspominanych uchwał. Miasto Lębork zbierze także dodatkowe opinie, ekspertyzy obejmujące uwarunkowania społeczne, ekonomiczne, gospodarcze i przestrzenne, a następnie wystąpi z wnioskiem do Wojewody Pomorskiego o opinię. Zaopiniowany wniosek zostanie przekazany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję do 31 lipca 2025 r. podejmie Rada Ministrów. Zmiana granic administracyjnych zgodnie z wnioskiem lub w jego części obowiązywać będzie od 1 stycznia 2026 roku.

2. Czy migracja mieszkańców Lęborka blisko poza granice miasta ma jakieś skutki dla lęborskiego samorządu?
Tak. Z powodu ograniczonej dostępności terenów pod zabudowę jednorodzinną w granicach miasta, wielu mieszkańców Lęborka decyduje się na przeprowadzkę na tereny podmiejskie. Osoby te nadal regularnie korzystają z miejskich usług publicznych, takich jak oświata, kultura, sport czy rekreacja, co generuje koszty po stronie budżetu miasta Lęborka.
Odpływ ludności, w tym osób o wysokich dochodach, przedsiębiorczych oraz zaangażowanych społecznie, negatywnie wpływa na budżet miasta oraz na jakość życia społeczności lokalnej. Powiększenie granic miasta mogłoby przeciwdziałać tym zjawiskom, oferując mieszkańcom nowe możliwości osiedlania się w granicach Lęborka.

3. Czy można być rolnikiem i prowadzić gospodarstwo mieszkając w Lęborku?
Tak. W Lęborku jest aktualnie 85 rolników tj. osób posiadających gospodarstwo rolne na terenie Lęborka w rozumieniu ustawy o podatku rolnym (powyżej 1 ha gruntów rolnych, w tym: 47 zamieszkujących w Lęborku i mających grunty w granicach miasta (głównie na obrzeżach) oraz 37 zamieszkujących poza granicami Lęborka a mających grunty rolnicze w Lęborku. Powierzchnia użytków rolnych w Lęborku (grunty orne, łąki i pastwiska) wynosi 470 ha. Wysokość podatku rolnego w obu gminach jest identyczna.

4. Czy zmiana granic administracyjnych Lęborka wpłynie na dostępność miejsc w szkołach?
Nie. Obecnie w lęborskich szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest Miasto Lębork, uczy się 80 uczniów z terenów objętych konsultacjami społecznymi. Obwodem szkolnym dla dzieci z Lubowidza, Jam i Ługów jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku. W przypadku Rybek jest to Szkoła Podstawowa nr 5. Z kolei dzieci z Mostów (teren nie objęty konsultacjami społecznymi) uczą się w Szkole Podstawowej nr 3.
Miasto Lębork w roku 2023 poniosło na oświatę wydatki w łącznej wysokości ponad 73 mln złotych, dopłacając do wydatków uzyskanych z subwencji oświatowej prawie 29 mln zł, co stanowi 39,5 % wszystkich wydatków na oświatę. Oznacza to, że miasto pokrywa też koszty nauki wielu mieszkańców gminy Nowa Wieś Lęborska tj. różnicę pomiędzy subwencją oświatową a realnymi kosztami.

5. Czy zmiana granic administracyjnych wpłynie na komunikację miejską?
Tak. Lubowidz stanie się częścią miejskiej strefy komunikacyjnej co na stałe obniży ceny biletów. Uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów po całym mieście autobusami Zakładu Komunikacji Miejskiej, a częstotliwość kursów autobusów może zostać zwiększona.