Zmiana granic Lęborka. Pytania i odpowiedzi cz. 2

Utworzono: 11-02-2025

Procedura zmiany granic administracyjnych naszego miasta budzi wiele pytań. Staramy się regularnie na nie odpowiadać. Prezentuje kolejny zestaw pytań i odpowiedzi oraz zachęcam także do przesyłania kolejnych! Warto rozmawiać.

1. Jakie korzyści zyska Lębork po powiększeniu granic administracyjnych?
Większy i silny Lębork to wartość dodana nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również terenów podmiejskich. To urealnienie wpływów podatkowych, przeznaczonych na zadania, które realizuje miasto, a z których chętnie korzystają  mieszkańcy sąsiednich miejscowości (pływalnia, place zabaw, domy kultury, boiska, biblioteka, muzeum). Miasto wygeneruje oszczędności z powodu efektu skali i zwiększy efektywność zarządzania, dziś oddalonymi od centrum gminy terenami. Korzyści skali będą zauważalne przede wszystkim w kosztach prowadzenia szkół i utrzymania dróg, a także w kosztach funkcjonowania administracji czy komunikacji miejskiej.

2. Czy mieszkańcy przyłączonych terenów zyskają lepszy dostęp do żłobka niż obecnie?
Tak. Miasto Lębork jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na przebudowę Przedszkola nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 8 tzw. „małej ósemki” na funkcję żłobka i przedszkola. Planowane jest utworzenie aż 118 nowych miejsc opieki dla dzieci w wieku do 3 lat w ramach nowej instytucji Żłobka nr 1. Lokalizacja żłobka przy ul. Emilii Plater będzie dogodniejsza i bliższa dla mieszkańców Lubowidza i Rybek.

3. Czy zmiana granic administracyjnych Lęborka wpłynie na zatrudnienie w Urzędzie Miejskim?
Nie. Włączenie nowych terenów i ok. 800 mieszkańców nie wpłynie na wzrost zatrudnienia w Urzędzie Miejskim, który posiada wystarczające zasoby dla zaspokojenia wszystkich potrzeb powiększonego miasta. Mieszkańcy włączonych terenów zyskają urząd bliżej ich miejsc zamieszkania z funkcjonującą kasą.
Miasto Lębork deklaruje zatrudnienie pracowników przedszkola z Lubowidza i utrzymanie placówki oraz jego modernizację, oraz gdy wskaźniki to wymuszą pracownika socjalnego GOPS obsługującego przyłączone tereny.  

4. Czy mieszkańcy włączonych w granice Lęborka terenów będą mieli bliżej do PSZOK-u? (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).
Zdecydowanie tak. Mieszkańcy Lubowidza i Rybek papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło opakowaniowe, opakowania wielomateriałowe, odzież, tekstylia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady zielone, meble, zużyte opony, odpady budowlane i rozbiórkowe, przeterminowane leki, chemikalia, farby, tusze, środki ochrony roślin, termometry rtęciowe, igły strzykawki po iniekcjach, tłuszcze i przepracowane oleje oraz popioły z palenisk domowych będą mogli bezpłatnie oddawać w PSZOK-u przy ul. Żeromskiego 6b w Lęborku zamiast do odległego PSZOK-u przy ZZO w Czarnówku.

Odległość z centrum Lubowidza do PSZOK-u w Lęborku wynosi 5,5 km, do PSZOK-u w Czarnówku 9,7 km. W przypadku Rybek, lęborski PSZOK leży dwukrotnie bliżej (4,4 km) niż Czarnówko (10 km).

Dodatkowo PSZOK w Lęborku przyjmuje bezpłatnie farby, lakiery, kleje, detergenty, baterie, środki ochrony roślin i przeterminowane leki, termometry rtęciowe i igły i strzykawki po iniekcjach. Te same odpady na PSZOK w Czarnówku przyjmowane są odpłatnie.

Zmiana granic Lęborka. Pytania i odpowiedzi cz. 2 61136