„Akcji Zima” na posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Utworzono: 22-11-2024

Temat nadchodzącej zimy i możliwych sytuacji kryzysowych był tematem posiedzenia w dniu 22 listopada 2024 r. Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W posiedzeniu uczestniczył burmistrz Lęborka Jarosław Litwin, sekretarz miasta Marian Kurzydło, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Michalska, komendant Straży Miejskiej Sławomir Olszewski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Piotr Boniaszczuk, naczelnicy Wydziałów Zasobów Komunalnych oraz Utrzymania Dróg i Terenów Komunalnych Ewa Komadowska i Łukasz Ruciński, kierownik Referatu Promocji i Kultury UM Lębork Janusz Pomorski, Kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Lębork Beata Mozolewska-Winiarczyk wraz z pracownikami referatu, oraz pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Marian Kasprzak i Natalia Siwek.

Wśród omawianych spraw było regularne patrolowanie i kontrolowanie miejsc przebywania osób zagrożonych zamarznięciem w okresie utrzymywania się niskiej temperatury. Monitoring taki regularnie prowadzi Straż Miejska z pracownikami MOPS-u oraz policja. Miasto ma przygotowane miejsca dla osób bezdomnych oraz osób narażonych na wychłodzenie organizmu. Telefony kontaktowe do zgłoszeń:

  • MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ – 59/86-22-711
  • NOCLEGOWNIA PRZY MOPS W LĘBORKU – 59/86-34-755 (czynny całą dobę)
  • KOMENDA POWIATOWA POLICJI W LĘBORKU – 997 lub 112
  • STRAŻ MIEJSKA W LĘBORKU – 59/86-22-911

W ramach działań kontrolowane są także warunki bytowe osób objętych pomocą społeczną (niepełnosprawni, osoby niezaradne życiowo i ubogie) w okresie chłodów.

Tematem spotkania był także przepływ informacji i zasady informowania ludności  o pogorszeniu się warunków pogodowych i niekorzystnych zdarzeniach związanych z okresem zimowym (awarie sieci energetycznych i ciepłowniczych, utrudnienia drogowe).

Lębork jako miasto leżące na ważnych szlakach komunikacyjnych jest także przygotowane na zabezpieczenie miejsc ewakuacji, dostarczenie ciepłych napojów oraz pomocy medycznej dla podróżnych, którzy utknęli w pojazdach (auta, autobusy, pociągi) na czasowo nieprzejezdnych szlakach komunikacyjnych, gdy sytuacja ta może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Tematem „na czasie” było monitorowanie sytuacji meteorologicznej pod kątem występowania intensywnych opadów śniegu, które mogą spowodować nieprzejezdność dróg. Miasto ma podpisane umowy z firmami do odśnieżania. Np. dziś (22 listopada) w związku z opadami śniegu i niską temperaturą generującą oblodzenie komplet ośmiu pojazdów do odśnieżania oraz posypywania solą i piaskiem dróg i chodników na ulice wyjechało już o godz. 4:30. Ich praca monitorowana jest za pomocą systemu GPS przez koordynatora akcji odśnieżania.

W najbliższych dniach właściciele, zarządcy i użytkownicy nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów tymczasowych oraz budynków wielkopowierzchniowych m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny otrzymają przypomnienie o obowiązku usuwania śniegu z dachów i odśnieżania chodników.

Tematem narady była także optymalizacja przepływu informacji między jednostkami zarządzania kryzysowego szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego w powyższym zakresie oraz przygotowanie funkcjonowania placówek oświatowych w trudnych warunkach zimowych.

„Akcji Zima” na posiedzeniu Miejskiego Zespołu 59252
„Akcji Zima” na posiedzeniu Miejskiego Zespołu 59253
„Akcji Zima” na posiedzeniu Miejskiego Zespołu 59254
„Akcji Zima” na posiedzeniu Miejskiego Zespołu 59255