„Akcji Zima” na posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Temat nadchodzącej zimy i możliwych sytuacji kryzysowych był tematem posiedzenia w dniu 22 listopada 2024 r. Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W posiedzeniu uczestniczył burmistrz Lęborka Jarosław Litwin, sekretarz miasta Marian Kurzydło, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Michalska, komendant Straży Miejskiej Sławomir Olszewski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Piotr Boniaszczuk, naczelnicy Wydziałów Zasobów Komunalnych oraz Utrzymania Dróg i Terenów Komunalnych Ewa Komadowska i Łukasz Ruciński, kierownik Referatu Promocji i Kultury UM Lębork Janusz Pomorski, Kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Lębork Beata Mozolewska-Winiarczyk wraz z pracownikami referatu, oraz pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Marian Kasprzak i Natalia Siwek.
Wśród omawianych spraw było regularne patrolowanie i kontrolowanie miejsc przebywania osób zagrożonych zamarznięciem w okresie utrzymywania się niskiej temperatury. Monitoring taki regularnie prowadzi Straż Miejska z pracownikami MOPS-u oraz policja. Miasto ma przygotowane miejsca dla osób bezdomnych oraz osób narażonych na wychłodzenie organizmu. Telefony kontaktowe do zgłoszeń:
- MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ – 59/86-22-711
- NOCLEGOWNIA PRZY MOPS W LĘBORKU – 59/86-34-755 (czynny całą dobę)
- KOMENDA POWIATOWA POLICJI W LĘBORKU – 997 lub 112
- STRAŻ MIEJSKA W LĘBORKU – 59/86-22-911
W ramach działań kontrolowane są także warunki bytowe osób objętych pomocą społeczną (niepełnosprawni, osoby niezaradne życiowo i ubogie) w okresie chłodów.
Tematem spotkania był także przepływ informacji i zasady informowania ludności o pogorszeniu się warunków pogodowych i niekorzystnych zdarzeniach związanych z okresem zimowym (awarie sieci energetycznych i ciepłowniczych, utrudnienia drogowe).
Lębork jako miasto leżące na ważnych szlakach komunikacyjnych jest także przygotowane na zabezpieczenie miejsc ewakuacji, dostarczenie ciepłych napojów oraz pomocy medycznej dla podróżnych, którzy utknęli w pojazdach (auta, autobusy, pociągi) na czasowo nieprzejezdnych szlakach komunikacyjnych, gdy sytuacja ta może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.
Tematem „na czasie” było monitorowanie sytuacji meteorologicznej pod kątem występowania intensywnych opadów śniegu, które mogą spowodować nieprzejezdność dróg. Miasto ma podpisane umowy z firmami do odśnieżania. Np. dziś (22 listopada) w związku z opadami śniegu i niską temperaturą generującą oblodzenie komplet ośmiu pojazdów do odśnieżania oraz posypywania solą i piaskiem dróg i chodników na ulice wyjechało już o godz. 4:30. Ich praca monitorowana jest za pomocą systemu GPS przez koordynatora akcji odśnieżania.
W najbliższych dniach właściciele, zarządcy i użytkownicy nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów tymczasowych oraz budynków wielkopowierzchniowych m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny otrzymają przypomnienie o obowiązku usuwania śniegu z dachów i odśnieżania chodników.
Tematem narady była także optymalizacja przepływu informacji między jednostkami zarządzania kryzysowego szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego w powyższym zakresie oraz przygotowanie funkcjonowania placówek oświatowych w trudnych warunkach zimowych.