Bezpieczne osiedla zaczynają się od rozmowy – mieszkańcy zabierają głos
Urząd Miejski w Lęborku był w czwartek, 8 maja 2025 r. organizatorem konsultacji społecznych w sprawie planów kompleksowego uspokojenia ruchu na obszarze osiedli w zachodniej części miasta, w tym osiedli tzw. Drzewiastego i Roszarniczego. Konsultacje poprowadził naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej UM Lębork mgr inż. Łukasz Ruciński i dr inż. Joanna Wachnicka z Politechniki Gdańskiej.
- Spotkaliśmy się dziś tutaj na konsultacjach społecznych, by porozmawiać i usłyszeć głos mieszkańców w temacie poprawy bezpieczeństwa drogowego w zachodniej części miasta, w tym osiedli Drzewiastego i Roszarniczego – mówił na rozpoczęciu spotkania Krzysztof Król, zastępca burmistrza Lęborka. - Przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie niechronionych użytkowników dróg – pieszych i rowerzystów. Planujemy opracować projekt kompleksowego uspokojenia ruchu oraz zwiększenia bezpieczeństwa i w cyklu wieloletnim wdrażać go w życie. Ten głos mieszkańców jest dla nas bardzo ważny. W planach zmiany organizacji ruchu mamy też inne obszary jak ulica Targowa i sąsiednie ulicy oraz Legionów Polskich z ulicami przyległymi. Potem przyjdą kolejne obszary miasta.
Podczas prawie trzygodzinnego spotkania mieszkańcy wskazywali problematyczne miejsca z mała widocznością, nadmierną prędkością pojazdów, wymuszaniem pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowym parkowaniem itp.
Wśród zaproponowanych rozwiązań pojawiło się utworzenie wysepek, azylów drogowych, wyniesień, szykan, kontrpasów. W wielu miejscach poruszanie się pieszych i rowerzystów utrudniają ograniczające widoczność zaparkowane auta. Mieszkańcy przedwojennych domów zwracali uwagę na uciążliwość progów zwalniających i wywoływane przez nie drgania.
- Jestem tutaj, bo będziemy uspokajać ruch w zachodniej części miasta. Chcemy zaproponować przyjazne a jednocześnie funkcjonalne rozwiązania. W czasie prezentacji przedstawię za i przeciw różnych rozwiązań jak szykany, kontr ruch rowerowy czy antyzatoki autobusowe. Przede wszystkim będziemy wykorzystywać infrastrukturę, która już tu jest i uspokajać ruch tak by mieszkańcy jako piesi, rowerzyści i kierowcy mogli poruszać się bezpiecznie. – wyjaśniała dr inż. Joanna Wachnicka z Katedry Inżynierii Transportowej Politechniki Gdańskiej.
Dr. inż. Wachnicka wraz z grupą specjalistów rozpocznie w kolejnych miesiącach analizę sytuacji na badanych obszarze mierząc m.in. natężenie ruchu, prędkości rozwijane przez kierowców czy przeprowadzając analizę wprowadzenia ruchu jednokierunkowego.
Swoja diagnozę problemów przedstawiła także radna miejska Magdalena Miedzińska. - W wielu miejscach tego obszaru poruszanie się pieszych i rowerzystów jest niebezpieczne z powodu braku przejść dla pieszych, dróg rowerowych, nadmiernej prędkości samochodów czy ograniczonej widoczności przez zaparowane auta. Rozmawiam często o tym z mieszkańcami i proszę, by takie sprawy mi zgłaszać. Wszystkim nam zależy, by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w drodze do szkoły, pracy czy na zakupy.
Podczas konsultacji mieszkańcy zgłaszali swoje wnioski, propozycje i uwagi, wskazując w jakich miejscach występują zagrożenia i jakie są ich potrzeby. Swoje uwagi, wnioski, postulaty można do końca maja 2025 r. zgłaszać także drogą elektroniczną na mail wim@um.lebork.pl
W planach są kolejne konsultacje dotyczące zmian w innych rejonach miasta, m.in. kompleksowe podejście do organizacji ruchu na ulicy Targowej i sąsiadującej z nią ulicach oraz na ulicy Legionów Polskich i w jej sąsiedztwie.