Debatowali o terenach inwestycyjnych

Utworzono: 10-04-2009
Atrakcyjne i dostępne tereny dla inwestorów na terenie Lęborka były tematem kolejnej debaty społecznej zorganizowanej przez Urząd Miejski w Lęborku. 6 kwietnia w ratuszu spotkali się przedsiębiorcy, rzemieślnicy, samorządowcy i miejscy urzędnicy.
Uczestnicy zapoznali się z diagnozą rynku pracy Powiatu Lęborskiego przygotowaną przez Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku. Naczelnik Wydziału Nieruchomości Przemysław Skarbek przedstawił potencjalne tereny inwestycyjne w Lęborku tj. 30 hektarowy teren Lęborka - Wschód, 10 ha w okolicy dawnego Włóknolenu, tereny przy ul. Majkowskiego i przy ul. Pionierów.
Miejski architekt Wojciech Jurak zwrócił uwagę na uwarunkowania planistyczne terenów inwestycyjnych. Plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego ułatwiające inwestowania posiadają działki przy ul. Pionierów i Majkowskiego. Dyskusję zdominowało zagospodarowanie terenów przemysłowych i mieszkaniowych dzielnicy Lębork - Wschód.
- Prace nad planem dla Lęborka-Wschód zostały zakończone w zeszłym roku. Zmieniły się jednak przepisy dot. ochrony środowiska i konieczne jest częściowe powtórzenie niektórych procesów planistycznych - poinformował W. Jurak.
Na terenie Lęborka-Wschód aż 30 ha przeznaczono na tereny przemysłowe, 11 ha na funkcje komercyjno-mieszkaniowe, pozostały teren pod budownictwo mieszkaniowe. W planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano dużą swobodę działania i elastyczność. Duży nacisk położono na ekologię. Świetne położenie terenów inwestycyjnych w obrębie miasta, bliskość planowanej drogi ekspresowej S-6 w tym węzła drogowego zapewniają dużą atrakcyjność tego rejonu Lęborka.
- Opracowywany jest plan uzbrojenia terenów przemysłowych Lębork-Wschód - mówił Romuald Babul, Naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji. - Plany przewidują wybudowanie 4,5 kilometrowej sieci drogowej o podwyższonej nośności, budowę ok. 6 kilometrowej sieci wodociągowej i sanitarnej, postawienie 150 lamp oświetleniowych.
W dyskusji z udziałem przedsiębiorców, radnych, burmistrza przedstawiono plusy i minusy proponowanych koncepcji. Wszyscy potwierdzili, że zagospodarowanie i uruchomienie w nadchodzących latach dzielnicy przemysłowo-mieszkaniowej Lębork-Wschód jest strategicznym punktem rozwoju miasta.