Drugi rok realizacji projektu Pomorska Droga św. Jakuba

Utworzono: 24-02-2012
Miasto Lębork jest beneficjentem wiodącym projektu, który realizowany jest w latach 2011-2013. Najważnieszym celem projektu jest reaktywacja historycznych szlaków na terenie Polski Północnej, wpisujących się w struktury europejskich dróg kulturowych. Nowy produkt turystyczny - reaktywowana Pomorska Droga św. Jakuba Ap. łączyć będzie funkcje: kulturową, pielgrzymkową i turystyczną.

Głównym efektem realizacji projektu ma być wzmocnienie istniejącego dziedzictwa kulturowego i pełniejsze wykorzystanie go dla rozwoju regionalnego.


Zgodnie z założeniami, partnerzy projektu rozpoczęli prace na rzecz upowszechnienia i zaangażowania osób mieszkających na trasie Drogi św. Jakuba w tworzenie i utrzymanie nowego produktu turystycznego. Między innymi w tym celu partnerzy projektu spotkali się w Greifswaldzie (14-16 lutego br.).


Omówiono przebieg proponowanej Pomorskiej Drogi św. Jakuba i jej powiązanie z Drogami w Europie. Turysta - pielgrzym ruszający z wybranego miejsca w Polsce, np.: Elbląga, Lęborka czy Szczecina będzie mógł - dzięki oznakowaniu, przewodnikom i mapkom internetowym (w tym z czytnikami GPS) dotrzeć bez większych problemów do celu - Santiago de Compostela.


Polscy uczestnicy projektu zapoznali się z doświadczeniami niemieckiego partnera - Uniwersytetu w Greifswaldzie. Przedstawione zostały dane statystyczne dotyczące ilości osób uprawiających turystykę pieszą w Niemczech. Wskazują one ciągły wzrost zainteresowania i uczestników. Turystyka piesza jest coraz częściej brana pod uwagę w planowaniu urlopu czy wakacji.
Dla turysty czy pielgrzyma ważny jest dostęp do miejsc postojowych, noclegu i wyżywienia. Nie mniej istotne są atrakcje turystyczne i miejsca do modlitwy (sanktuaria, kościoły czy kaplice).
Stworzenie odpowiednich warunków dla wędrowca jest przedsięwzięciem poważnym i złożonym.


Do pełnego sukcesu potrzebna jest współpraca z mieszkańcami miejscowości na trasie, z przedstawicielami instytucji publicznych i kościelnych. Wspólnymi siłami można zapewnić bezpieczną i atrakcyjną wędrówkę.
W tym celu, w ramach realizacji projektu, przeprowadzonych zostanie 12 spotkań - szkoleń dla społeczności lokalnych.
Będą to warsztaty dla wolontariuszy i lokalnych przewodników turystycznych. Przekazana zostanie wiedza i umiejętności w zakresie organizowania i eksploatowania Drogi św. Jakuba oraz mobilizowanie ludności do świadczenia usług turystycznych. Spotkania te skierowane będą również do osób starszych i niepełnosprawnych celem promocji Drogi św. Jakuba jako przystępnej i taniej formy turystyki i pielgrzymowania także dla tych grup społecznych.


Rok 2012 to rok intensywnych działań, które przyczynią się do powstania Pomorskiej Drogi Św. Jakuba jako nowej atrakcji turystycznej i szlaku pielgrzymkowego. www.re-create.pl  

Drugi rok realizacji projektu Pomorska Droga św. 4147
Drugi rok realizacji projektu Pomorska Droga św. 4148
Drugi rok realizacji projektu Pomorska Droga św. 4149
Drugi rok realizacji projektu Pomorska Droga św. 4150
Drugi rok realizacji projektu Pomorska Droga św. 4151
Drugi rok realizacji projektu Pomorska Droga św. 4152
Drugi rok realizacji projektu Pomorska Droga św. 4153
Drugi rok realizacji projektu Pomorska Droga św. 4154
Drugi rok realizacji projektu Pomorska Droga św. 4155