Drzewa zabezpieczone przed niszczycielskim działaniem bobrów
Sto drzew w różnych lokalizacjach miasta, głównie przy rzece Łebie, zostało zabezpieczonych osłoną z siatki ogrodzeniowej, aby uchronić je przed niszczycielskimi działaniami bobrów. Koszt zabezpieczenia drzew wyniósł 7.835,25 zł.
Niemal 70 drzew takich gatunków, jak wierzba, olcha, jesion, lipa, klon, akacja oraz drzew mieszanych, zostało uchronionych przed bobrami przy odcinku rzeki Łeby od mostu PKP przy ulicy Czołgistów do mostu na ulicy Waryńskiego.
Siatki zostały założone także na drzewach przy rzece Okalicy od wlotu do rzeki Łeby do wlotu Kanału Ulgi i Rybnickiej Strugi przy ulicy 8 Maja. Zabezpieczono także trzy topole kanadyjskie i dwie wierzby na skarpie kanału Harcerzy przy ulicy Komuny Paryskiej
Wcześniej zabezpieczonych w ten sposób zostało 50 drzew, na których teraz siatki zostały popuszczone ze względu na przyrost kory.
Bobry powalają drzewa, aby dostać się do cienkich, mających największą wartość energetyczną gałęzi. Odżywiają się korą, łykiem, młodymi pędami, gałązkami oraz liśćmi. Znane z precyzji w budowie tam i żeremi szczególnie upodobały sobie wierzby. Kora wierzb jest bogata w składniki odżywcze. Na niekorzyść wierzby przemawia też to, że jest stosunkowo miękka, co ułatwia bobrom jej obróbkę. Drzewa te rosną często w pobliżu wody, co czyni je łatwo dostępnym źródłem pożywienia dla tych wodnych ssaków.
Bobry na terenie Polski zaliczane są do zwierząt objętych tzw. ochroną gatunkową i w związku z tym obowiązują zakazy m.in. niszczenia żeremi, tam bobrowych oraz zabijania tych zwierząt.