Dzieci i młodzież potrzebują poczucia bezpieczeństwa, aby móc rozwijać się
Niezwykle interesujące wystąpienie dr. n. med. Agaty Cichoń - Chojnackiej o tym, jak nie uciąć skrzydeł dorastającym dzieciom, rozpoczęło konferencję pt. „Wspieraj mądrze”, zorganizowaną przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Lęborku. Wydarzenie otworzyli starosta lęborski Tomasz Litwin i burmistrz Lęborka Jarosław Litwin. Wszystkich prelegentów i gości, głównie dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów i psychologów powitała dyrektor poradni Aleksandra Kasprzykowska wyjaśniając, skąd wziął się pomysł na tematykę spotkania zorganizowanego gościnnie w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno – Informatycznych w Lęborku.
- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak potężny kryzys psychiczny dotyka naszych podopiecznych i wychowanków. Na spotkaniu nie usłyszycie gotowych odpowiedzi, jak sprawić, by dzieci były wydolne. Chciałabym, żeby pojawiła się refleksja, że jeśli chcemy, żeby nasze dzieci funkcjonowały lepiej, to zmiany musimy zacząć od siebie, bo świat dziecka jest lustrzanym odbiciem świata dorosłych. Im więcej chaosu i nieporządku w świecie dorosłych, tym więcej dzieje się u dzieci. Wyjdźmy ze spotkania z taką myślą, co możemy zrobić lepiej, żeby dzieci poczuły się choć trochę bezpieczniej. W poradni dzieci często nam mówią, że nie mają nawet jednej osoby, przy której czułyby się bezpieczne, a przecież za każdym szczęśliwym, prawidłowo rozwijającym się dzieckiem stoi silny, dojrzały dorosły.
Spotkanie otworzyli samorządowcy, którzy konferencję objęli patronatem.
- Program konferencji to prawdziwa skarbnica wiedzy – od wyzwań w relacjach, przez autyzm, po przeciwdziałanie przemocy. To ważne, że właśnie tu, w naszym mieście, rozmawiamy o tym, jak wspierać – z mądrością, wrażliwością i profesjonalizmem – powiedział na otwarcie burmistrz Jarosław Litwin.
Pierwsze wystąpienie, które wywołało duże zainteresowanie, a nawet emocje, zawierało wskazówki dla dorosłych, w tym rodziców, jak nie uciąć skrzydeł dorastającym dzieciom. Prelegentką była dr n. med. Agata Cichoń – Chojnacka, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, terapeuta systemowy. Poruszyła temat szeroko pojętej profilaktyki zaburzeń wieku dziecięcego i młodzieżowego. Na wstępie podkreśliła, że każda mama i tata powinni wiedzieć, że to, że dziś ich dziecko jest w dobrym stanie psychicznym nie oznacza, że jest to dane na zawsze.
- Nie oznacza to jednak, że mamy porzucić takie dziecko. Są pewne wyzwania cywilizacyjne, które powodują, że naszym dzieciom nigdy nie żyło się trudniej. Ciężar emocjonalny bierze się z opuszczenia, osamotnienia, z tego, że młody człowiek nie może postawić swojej energii życiowej na rozwój, bo nie czuje się bezpiecznie. To, co mamy na sumieniu jako rodzice i nauczyciele, to jest to, że nie zapewniamy fundamentalnej potrzeby dzieci i młodzieży, jaką jest potrzeba poczucia bezpieczeństwa. Żeby młody człowiek mógł rozwinąć skrzydła, to musi mieć poczucie bezpieczeństwa. Bez poczucia bezpieczeństwa nie ma relacji, edukacji, rozwoju. Gdy widzisz trudne zachowanie swojego dziecka, to zadaj sobie najpierw pytanie, czy ono czuje się tu bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa, to odpowiedzenie na pytanie, czy w środowisku, w którym jestem wiem, co będzie, czy to jest przewidywalne, czy ktoś ustalił zasady gry i jest strażnikiem tych zasad. Nie ma nic gorszego od tego, że ustalamy naszym dzieciom zasady, których później nie egzekwujemy.
Programie konferencji to także wystąpienie pt. „Mosty porozumienia – o relacjach słów kilka…”, wygłoszony przez dr Kamilę Olgę Stępień – Rejszel, wykład pt. „Zrozumieć autystyczne spektrum zaburzeń” dr Agnieszki Cieszyńskiej, wykład pt. „Budowanie relacji w oparciu o przestrzenie edukacyjne” autorstwa Adama Perzyńskiego i na zakończenie wykład psycholog Marii Rotkiel pt. „Dlaczego warto być życzliwym”.
Wśród gości konferencji byli także zastępca burmistrza Krzysztof Król, przewodniczący Rady Oświatowej Jacek Perłak, st. wizytator Beata Sobańska – Zając i wizytator Jolanta Kapiszka z słupskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Gdańsku.